29 listopada
wtorek
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Dama" w rękach narodu

Ocena: 0
1181

Kolekcja Książąt Czartoryskich – w tym oczywiście słynna „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci – stała się własnością Skarbu Państwa. Zbiory zakupione zostały za 100 mln euro. Trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Stosowną umowę z księciem Adamem Karolem Czartoryskim i Fundacją Książąt Czartoryskich podpisał dziś na Zamku Królewskim w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Umowa dotyczy zakupu zbiorów Książąt Czartoryskich, a także związanych z nimi nieruchomości oraz roszczeń wobec eksponatów wchodzących w skład kolekcji, które zostały utracone podczas II wojny światowej.

Również w czwartek podpisane zostały dokumenty na mocy których całość kolekcji wraz z nieruchomościami przekazana została Muzeum Narodowemu w Krakowie.

 –  Mamy dzisiaj bardzo ważny dzień dla polskiej kultury – zaznaczył minister kultury. Podkreślił, że środowiska polskich muzealników i historyków sztuki od lat postulowały przejęcie bezcennej kolekcji na własność państwa polskiego. – Dziś w wolnej Polsce wypełniona zostaje wola księżnej Czartoryskiej, by zbiory książąt Czartoryskich, będące swego rodzaju kartą, która przez czas zaborów bezpiecznie przechowała najcenniejsze świadectwa państwowości polskiej (...) te zbiory stają się nie tylko duchową, ale rzeczywistą własnością narodu – powiedział minister kultury.

Gliński zapowiedział, że w najbliższym czasie ukończony zostanie ciągnący się od 6 lat remont Pałacu Czartoryskich i całość zbiorów będzie udostępniona zwiedzającym.

Kolekcja liczy ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych (książek, rękopisów, starodruków). Najbardziej znane dzieła to „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. W kolekcji są też m.in. grafiki Rembrandta, rysunki Augusta Renoira, ryciny Albrechta Dürera, akt Hołdu Pruskiego z 1525 r. czy rękopisy „Roczników” Jana Długosza.

Kolekcja została nabyta za równowartość 100 mln euro plus vat. Oblicza się, że to niewielki ułamek jej wartości rynkowej.

Negocjacje pomiędzy rządem a Fundacją Książąt Czartoryskich trwały od maja. 23 grudnia do dymisji podał się zarząd Fundacji. Ówczesny prezes zarządu Marian Wołkowski-Wolski decyzję tłumaczył utratą zaufania do fundatora. Poinformował wtedy, że negocjacje dotyczące sprzedaży zbiorów były prowadzone bez jego wiedzy. W skład nowego zarządu Fundacji weszli Jan Lubomirski-Lanckoroński i Maciej Radziwiłł. Oni też uczestniczyli w czwartkowej uroczystości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 listopada

Wtorek, I tydzień Adwentu
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I)Łk 10,21-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter