28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Czy potrzebna nam jeszcze filozofia?"

Ocena: 0
1123

„O filozofii – czy potrzebna jeszcze? Właśnie dziś” to tytuł wykładu wygłoszonego przez o. Leona Knabita na zakończenie 61. Tygodnia Filozoficznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0 / Link

O. Knabit odwołał się do swoich doświadczeń edukacyjnych związanych z filozofią. Przyznał, że lekcje odbyte niegdyś jeszcze w szkole średniej lub podczas studiów w seminarium duchownym miały na niego duży wpływ: „Jestem przekonany, że moją poprawność myślenia zawdzięczam temu, co dziś zostaje w oderwanych wspomnieniach”.

Znany mnich zwrócił uwagę, myśliciele wszystkich pokoleń i wieków zastanawiali się niejako w imieniu całej ludzkości nad podstawowymi problemami życia, dążąc do całościowego zrozumienia świata. „Doświadczenie uczy, że nie da się zupełnie oderwać filozofii od praktyki codziennego życia. Poza fenomenem poszukuje się czegoś głębszego” - zauważył o. Knabit.

Wyjaśniając istotę poszukiwań filozoficznych powiedział: „Mądrośc i filozofia łączą się ze sobą. Mądrość jest dążeniem do prawdy, która jest właśnie przedmiotem dążenia rozumu. Filozofia to nie tylko umiłowanie mądrości, ale też prawdy.”

Kontynuując tę myśl odniósł się do dominującej przez wiele lat filozofii marksistowskiej: „Kierunki filozoficzne poszukujące prawdy stały się dla marksizmu niebezpieczne. Jakby podświadomie czuli, że ta ich filozofia nie jest oparta na prawdzie. Dlatego też ograniczano wydziały filozoficzne.”

Jako duchowny, o. Knabit odniósł się również do relacji między filozofią, a teologią. „Stare przysłowie mówi „Filozofia służką teologii”. Kiedy człowiek w raju zgrzeszył, nie wiedział, że zniszczył przez to wspaniałość swojego rozumu. I Pan Bóg dał mu Objawienie nie w formie gotowego podręcznika, ale jako zbiór puzzli. Jezus nie tworzy systemu, a człowiek potrzebuje systemu. Żeby więc choć trochę pojąć niepojęte próbuje się do treści objawionych dopasować określony system filozoficzny. Coś z Arystotelesa, coś z Platona i jakoś sobie tłumaczymy choćby Trójcę Świętą”.

Podkreślił jednak, że sytuacja może również wyglądać odwrotnie, ponieważ gdy filozofia staje bezradna wobec problemu „skąd?” i „po co?” wspiera ją teologia.

O. Leon Knabit urodził się 26 grudnia 1929 r. w Bielsku Podlaskim. W 1948 r. wstąpił do Siedleckiego Wyższego Seminarium Duchownego, a 27 grudnia 1953 r. został wyświęcony na kapłana w Siedlcach. Jednak odkrył powołanie zakonne i został mnichem w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1960 r. Był m.in. proboszczem parafii w Tyńcu, przeorem w Lubiniu i przeorem opactwa w Tyńcu.

O. Leon Knabit jest autorem wielu publikacji książkowych, prowadził też programy telewizyjne, można go zobaczyć w mediach społecznościowych – prowadzi m.in. wideoblog. Słynie on ze swojej otwartości, dobrego kontaktu z dziećmi i młodzieżą oraz ogromnego poczucia humoru.

23 grudnia 2009 r. „w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży” został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter