29 listopada
wtorek
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Czas śmierci, czas życia" - wystawa ikon współczesnych

Ocena: 0
3382

,,Czas śmierci/czas życia’’ - to tytuł wystawy ikon współczesnych, którą od 15 lutego można oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na ul. Dziekania 1. Wystawa prezentuje prace powstałe w ramach X Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy.

Fot. Maciej Buda / Idziemy

Ikony powstały we wrześniu 2018 r. Zostały stworzone przez 40 malarzy z Polski, Ukrainy, Litwy i Serbii. Nazwa wydarzenia jest nawiązaniem do słów Jezusa: „Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (J 11, 25,26). Kuratorami wystawy są Katarzyna Jakubowska oraz Mateusz Sora.

- W tym roku przypada dekada naszej działalności. Do tej okrągłej rocznicy nawiązuje temat obecnej wystawy. Odnosi się do zamknięcia pewnego etapu i rozpoczęcia nowego. Jest to jeden z ważniejszych motywów chrześcijaństwa. Jezus Chrystus zwycięża śmierć, miłość jest ponad umieraniem – mówi Katarzyna Jakubowska.

- Sztuka powinna być służebnicą Liturgii. Dzisiaj wschodni chrześcijanie obchodzą Święto Ofiarowania Pańskiego. Ta uroczystość jest pewnego rodzaju granicą i w związku z tym, dobrze pasuje do dzisiejszej wystawy. Te warsztaty mają bardzo otwarty charakter, zarówno od strony formy jak i treści. Są inspirowane sztuką ludową, ale także występują nawiązania do abstrakcji - opowiada ks. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

- Nie wiemy czym jest ikona. Znamy tylko kanony dotyczące kultu ikon, ale nie ma ustaleń dotyczących faktu znaczenia dogmatycznego. To dzieło jest cudem, jest niepojęte i niezrozumiałe. Tajemnica przeobrażenia jest bardzo ważna dla sztuki – stwierdził o. Tomasz Biłka, dominikanin.

Uroczystość uświetnił występ chóru z Cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy i Świętego Jozafata. Wystawę można zobaczyć w muzeum od 16 lutego (sobota) do 10 marca (niedziela) 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 listopada

Wtorek, I tydzień Adwentu
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I)Łk 10,21-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter