24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" - raz jeszcze

Ocena: 0
519

W przypadającą 18 maja 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły i 40. rocznicę zamachu na Jana Pawła II, na Zamku Królewskim w Warszawie, w obecności nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio oraz ministra kultury prof. Piotra Glińskiego otwarto na nowo - po ograniczeniach zwiazanych z epidemia koronawirusa - wystawę „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II”.

Jest to piękna wystawa, nasycona szalenie ważnymi treściami. Człowiek przychodzący obejrzeć tę wystawę jest pod wrażeniem bardzo silnych, mocnych przesłań dotyczących wartości związanych z Janem Pawłem II. Przede wszystkim jest to jednak język sztuki i kultury. Wystawa jest hołdem dla sztuki i kultury, który jest umieszczony w kontekście nauki, życia i przesłania św. Jana Pawła II. To szalenie interesująca wystawa. Z jednej strony prezentuje przesłanie aksjologiczne papieża, a z drugiej strony przedstawia wybitne dzieła sztuki i to dzieła z różnych kolekcji, w tym z Muzeów Watykańskich

– powiedział minister Piotr Gliński. Wskazał, że wystawa pozwala prześledzić życie „najważniejszego Polaka”, „istotę, esencję działania tej wielkiej postaci”.

Nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio w wygłoszonym w języku polskim przemówieniu przywołał słowa papieża Franciszka z książki „Moja idea sztuki”, mówiącego o tym, że muzea powinny otworzyć drzwi dla wszystkich ludzi na całym świecie, być narzędziem dialogu między kulturami, narzędziem pokoju. Nuncjusz podkreślił, że papież Franciszek „ukazuje, że kultura może być ratunkiem dla współczesnego świata, a poprzez piękno można budować mosty w podzielonym społeczeństwie”.

Wystawa jest owocem współpracy Watykanu i Polski. W ten sposób upamiętniamy także złoty jubileusz odbudowy tej dawnej siedziby polskich królów

– mówił nuncjusz, wskazując dalej na rolę kultury w życiu i działalności św. Jana Pawła II, przywołując także słynny „List do artystów”.

Podobnie, jak przez całe życie święty papież Polak oddawał hołd sztuce, tak dziś poprzez tę ekspozycję sztuka chce niejako oddać hołd papieżowi Polakowi w 100. rocznicę jego urodzin

– mówił abp Pennacchio, wyrażając wdzięczność za tę wystawę.

Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny. Wśród eksponatów jest wiele pamiątek po papieżu, m.in. jego stroje, rękopisy, praca doktorska, trony i relikwie.

Na ekspozycji zostało zaprezentowanych siedem arcydzieł, specjalnie użyczonych dla Zamku Królewskiego przez Muzea Watykańskie, które dotychczas nie były eksponowane w Polsce: „Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską” Fra Angelica, „Święty Mateusz z aniołem” Guida Reniego, „Uczynki miłosierdzia” Olivuccia di Ciccarellego, „Odkupiciel” Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, „Święta Trójca z martwym Chrystusem” Ludovica Carracciego, „Madonna z Dzieciątkiem” Giovanniego Battisty Salviego, zwanego Sassoferratem i „Obserwacje astronomiczne” Donata Cretiego.

Po raz pierwszy został też pokazany najnowszy i jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji – obraz przedstawiający „Tronującą Madonnę z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów”, autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.

Wystawa arcydzieł z Watykanu w Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się z inicjatywy ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotra Glińskiego i jest możliwa m.in. dzięki podpisaniu 7 czerwca 2019 r. listu intencyjnego o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą ds. Kultury reprezentowaną przez jej przewodniczącego kard. Gianfranco Ravasiego.

Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny, dostępny na stronie internetowej www.zamek-krolewski.pl, oraz kanałach mediów społecznościowych FB i You Tube. To m.in. cykl filmów o eksponowanych włoskich arcydziełach, wirtualny spacer z kuratorem wystawy, cykl wykładów o Janie Pawle II oraz spotkania ze sztuką dla rodzin – najbliższe odbędzie się 15 maja o godzinie 12.00 w formie online pt. „Mozaika – kamień, ceramika, szkło”.

Wystawę można zwiedzać w Zamku Królewskim w Warszawie do 13 czerwca 2021 r. Więcej informacji znaleźć można na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/arcydziela-watykanu

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter