20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Archeomarket - od wymiany po stragany"

Ocena: 0
440

W Biskupinie rozpoczął się w Muzeum Archeologicznym Festyn "Archeomarket – od wymiany po stragany".  Uczestnicy mogą zobaczyć jak rozwijał się handel od epoki kamienia po wczesne średniowiecze.

fot.  Andrzej Łuczak, CC BY 3.0, Link

To 24. edycja festynu archeologicznego, odbywającego się co roku pod innym hasłem i poświęconego innej tematyce.

Odwiedzający biskupińską osadę mogą zobaczyć jak wyglądała "wymiana towar za towar", kiedy i gdzie pojawiły się pierwsze monety i jak przebiegały szlaki handlowe. Mogą też zapoznać się z tym, jak wyglądała w dawnych czasach wymiana darów pomiędzy europejskimi władcami.

Szczególną atrakcją są inscenizację, połączone z pokazami niewolników. Przygotowano przedstawienie jak między innymi na zjedzie w Kwedlinburgu Mieszko I staje przed młodym cesarzem Ottonem III i w darze przekazuje mu wielbłąda, czy jak wyglądał targ niewolników we wczesnym średniowieczu, gdzie też kupcy z dalekich krain handlowali atrakcyjnymi towarami. Pokazano też wizytę w osadzie kupca z dalekiego południa z takimi towarami, jak: sól, szklane paciorki, bursztyn i przedmioty z brązu.

Zorganizowano również archeomarket, gdzie są towary wzorowane na zabytkach archeologicznych i źródłach historycznych. W strefie zabaw można poznać dawne gry, wziąć udział w różnych konkursach z nagrodami. Przygotowano też kino z filmami o tematyce archeologicznej i historycznej. W programie znalazły się warsztaty i pokazy dawnych rzemiosł, wykłady popularnonaukowe i koncerty muzyczne.

Zainteresowani pracą archeologów w muzeum mogą też posłuchać i poczytać, jak bada się dawne przedmioty, w tym odkryte w Biskupinie drewniane konstrukcje z przełomu epok brązu i żelaza.

Tegoroczny festiwal "Archeomarket – od wymiany po stragany" potrwa ma dziewięć dni i zakończy się w niedzielę 23 września.

Osada w Biskupinie została odkryta 31 sierpnia 1933 r. Na jej fragmenty natrafił miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer (1909–1994), który o znalezisku poinformował wybitnego archeologa Józefa Kostrzewskiego (1885–1969) z Poznania.

Już w 1934 r. rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej. Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono częściowo osadę i jej umocnienia. Wyniki współczesnych badań archeologicznych wskazały jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej z VIII–VII wieku p.n.e. i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter