1 grudnia
czwartek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żywy pomnik

Ocena: 0
2362

Już niedługo, 25 lutego, warszawska parafia Najczystszego Serca Maryi na Grochowie będzie przeżywać 95. urodziny.

fot. Katarzyna Kasjanowicz

Na co dzień skupia się tu bardzo wiele inicjatyw, a bezpłatne korepetycje organizowane w domu parafialnym ściągają uczniów nawet z innych części stolicy.

Narodziny parafii łączą się ściśle z bitwą o Olszynkę Grochowską w 1831 r. – jedną z najkrwawszych bitew powstania listopadowego. Starcie polskich wojsk z armią carską, która maszerowała na Warszawę, zaowocowało powstrzymaniem ofensywy wojsk rosyjskich. Dopiero po opuszczeniu Warszawy przez Rosjan w 1915 r. można było zadbać należycie o pamiątki związane z bitwą. W lipcu 1916 r. mieszkańcy postawili drewniany krzyż, a jego poświęcenie stało się wielką manifestacją patriotyczną z udziałem ok. 100 tys. osób.

– Parafia powstała 1925 r. dekretem kard. Aleksandra Kakowskiego – opowiada ks. prałat Krzysztof Ukleja, czwarty proboszcz parafii – a w setną rocznicę powstania, 1 marca 1931 r., zawiązał się komitet budowy kościoła-pomnika pod przewodnictwem pierwszego proboszcza parafii ks. Jana Sztuki.

Wraz z powstawaniem nowych bloków przybywa wiernych. Parafia liczy dzisiaj ponad 20 tys. osób, ale dokładnie ile – to sprawa otwarta. – Stanowimy dużą wspólnotę, a największą wartością jest dla nas żywy człowiek – podkreśla ks. Ukleja.

– Odwiedzanie parafian po kolędzie zajęło nam 50 dni. Ale cenimy sobie te spotkania. W tak dużej aglomeracji, gdzie są i starzy parafianie, związani jeszcze z pierwszym proboszczem, i nowi, to jedyna szansa, aby zapoznać się z ludźmi i zaprosić ich do wspólnoty. Może czasem te spotkania są zbyt krótkie, ale ludzie je cenią, czekają na nie. Kościół to nasz dom, a patronuje mu Najczystsze Serce Maryi – wskazuje ks. Ukleja. – Przy sercu Matki chcemy iść do Jezusa.

W parafii organizowane są pielgrzymki i czuwania nocne, wieczory uwielbienia, odbywa się codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16. Szczególne bogactwo stanowią liczne róże różańcowe oraz osiem kręgów Kościoła Domowego. W pracy duszpasterskiej pomagają trzej wikariusze: ks. Jarosław Sikorski, ks. Tomasz Kowalczyk i ks. Michał Czajkowski, a także dwaj rezydenci: ks. Tadeusz Jabłecki i ks. Michał Puczyłowski, student UKSW z diecezji ełckiej. Na terenie parafii pracują siostry orionistki, działają księża werbiści i pasjoniści. Jest bardzo aktywny Klub Seniora. Znajduje się tu także dom opieki sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Hetmańskiej – bywała tu sama s. Faustyna!

– Sprawujemy w niedzielę siedem Mszy, ta o godz. 20 cieszy się szczególnym powodzeniem. Przychodzą nawet ludzie z innych parafii, wracający do domów z działek. I ciągle jest dużo osób przy konfesjonale – stwierdza proboszcz – Czujemy się potrzebni.

Prężnie funkcjonuje zespół Caritas. Od ponad 10 lat w każdą środę odbywają się bezpłatne korepetycje, prowadzone głównie przez nauczycieli-wolontariuszy. – Pierwsze miejsce zajmuje u nas matematyka, ale pomagamy też w fizyce czy językach obcych – opowiada Czesława Kmieć, prowadząca m.in. kronikę parafialną. – Widzimy wymierne sukcesy tych młodych ludzi, którzy zdają do klas następnych.

– Ks. Sztuka, budowniczy pierwszej, drewnianej świątyni, sprawował obowiązki proboszcza ponad 40 lat. Kiedy wybuchła wojna, dostał się na prawie osiem miesięcy do niewoli, do obozu pracy – opowiada ks. Ukleja. – W czasach II wojny światowej miały miejsce próby zniszczenia świątyni, a po wkroczeniu wojsk radzieckich kaplica została spalona.

– Mało się o tym mówi, a warto zwrócić uwagę – dodaje proboszcz – że w 1949 r., w ostatnią niedzielę października, kościół został konsekrowany przez abp. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku mamy beatyfikację konsekratora.

Stanowiący dominantę placu Szembeka kościół według projektu architekta Andrzeja Boniego jest trzynawowy. Swój tytuł – bodajże jedyny taki w Polsce – zawdzięcza księżnej Marii Radziwiłłowej. Modernistyczna budowla nawiązuje do gotyku i stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów prawobrzeżnej Warszawy. W nocy jest pięknie oświetlony.

W 189. rocznicę bitwy o Olszynkę oraz 95. rocznicę erygowania parafii tutejsza wspólnota rozpocznie misje parafialne, a także uczci pamięć poległych. W niedzielę 23 lutego o godz. 12.30 Mszy Świętej będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. Potem odbędzie się przemarsz ulicą Chłopickiego do Alei Chwały. Organizatorzy zachęcają uczestników do zabrania flag biało-czerwonych, a także papieskich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter