11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żywiec: wystawa o pierwszych polskich misjonarzach-męczennikach

Ocena: 0
1049

W niedzielę 20 grudnia w Żywcu przy Zamkowej 4 zostanie otwarta wystawa prac malarskich i rzeźbiarskich głównie beskidzkich artystów zatytułowana: „Od św. Franciszka do błogosławionych męczenników z Pariacoto”.

2015-12-19 09:15
jms / Żywiec (KAI), sg

Jej pierwszoplanowymi bohaterami będą nowi błogosławieni misjonarze – męczennicy: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek.

– Na wystawie prezentowane będą obrazy na płótnie, szkle, grafiki, rzeźba w drewnie, kamieniu, glinie oraz techniki mieszane – mówi Joanna Paciecha, która wraz ze swoim ojcem Zbigniewem Micherdzińskim są ‘duchami sprawczymi’ tej inicjatywy. – Udział w wystawie jest hołdem artystów złożonym bohaterskim franciszkanom, którzy polegli w dalekim Peru w obronie wiary chrześcijańskiej oraz św. Franciszkowi, który od wieków wzbudza u artystów duże zainteresowanie – przyznają organizatorzy.

Do udziału w projekcie zaprosili znajomych artystów oraz dzieci i młodzież. Zgłosiło się 33 dorosłych, zarówno twórców profesjonalnych, jak również artystów ludowych i amatorów oraz ponad 20 uczniów i uczennic, głównie ze szkół podstawowych z Żywca, Bielska-Białej i Krakowa.

Zobaczymy m.in. prace wykonane przez profesora ASP w Katowicach Michała Klisia, dra Zbigniewa Jóźwika, Annę Witkowicz, Liliannę Pleńkowską, Monikę Kałużę, Marię Posłuszną, Agnieszkę Słabońską, Jana Bojkę, Antoniego Toborowicza, Józefa Hulkę, Zdzisława Słoninę czy obrazki dzieci.

Otwarcie wystawy poprzedzi Msza św. w żywieckiej konkatedrze o godz. 16.00 i część artystyczna bezpośrednio po niej w Muzeum Miejskim w Żywcu. Patronat nad wystawą objął o. Jarosław Zachariasz, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, z której wywodzili się błogosławieni misjonarze – męczennicy.

Prowincjał, który przybędzie na otwarcie wystawy do Żywca, w okolicznościowym liście do organizatorów napisał: „My, franciszkanie, potrzebujemy sztuki i potrzebujemy artystów. Dlatego wszystkim, którzy tę potrzebę w tak piękny sposób zrozumieli z serca dziękuję, proszą Tego, który ‘Jest Pięknością’, o błogosławieństwo dla każdego, kto w tej wystawie ma swój nawet najskromniejszy udział”.

Organizatorami ekspozycji są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Muzeum Miejskie w Żywcu i Fundacja „Kuźnia Sztuki” w Żywcu.

W lutym wystawa będzie prezentowana w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, następnie w Wilkowicach, Łękawicy, Kętach (i być może w Krakowie).

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter