15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żywa słowem Boga

Ocena: 0
1459

Wielu mieszkańców parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie w Warszawie, począwszy od najmłodszych do najstarszych, cechuje zamiłowanie do Pisma Świętego.

fot. Patryk Lubryczyński

Proboszcz, ks. dr Henryk Małecki, prowadzi raz w tygodniu wykłady z introdukcji biblijnej dla dorosłych parafian, którzy chcą pogłębić wiedzę o Słowie Bożym, oraz cieszące się dużym zainteresowaniem katechezy z historii Kościoła. – Podczas spotkań biblijnych omawiamy w kilkuletnim cyklu poszczególne księgi Pisma Świętego. Przychodzą osoby autentycznie ciekawe świata biblijnego. Na wykładach z historii Kościoła dotykamy wielu ważnych, a często trudnych kart z dziejów. Osobiście odczuwam satysfakcję z tego typu katechez, otrzymuję sporo ważnych pytań, zainteresowanie jest duże – relacjonuje ksiądz proboszcz. Zauważa, że cechą wyróżniającą parafię jest intensywne życie modlitewne. Każdego dnia odbywają się spotkania licznych grup parafialnych, choć obecnie formacja wspólnot jest znacznie ograniczona z powodu obowiązujących limitów osób w świątyni i salach katechetycznych. Wierni mają także możliwość osobistego spotkania z posługującymi księżmi, chociażby w formie kierownictwa duchowego. – W czasie trwania pandemii w naszym kościele wprowadziliśmy codzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu od ostatniej porannej Mszy św. aż do wieczornej – objaśnia ks. Małecki. Podkreśla, że księża dbają o staranne przygotowanie homilii, które często mają charakter katechez biblijnych.

Z zachowaniem ograniczeń pandemicznych w parafii odbywają się również katechezy dla kandydatów do bierzmowania, dla narzeczonych, katechezy ewangelizujące Drogi Neokatechumenalnej, katechezy REO, inicjowane są Kursy Alfa, odbywają się także katechezy przedchrzcielne. W ciągu roku trwa formacja rodziców, których dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. – Jest to niepowtarzalna okazja, aby dorosłym przypomnieć podstawowe prawdy wiary – mówi proboszcz.

Ks. Henryk Małecki zaznacza niezwykłą ofiarność parafian na rzecz potrzebujących i umiejętność dzielenia się z innymi. – Wspieramy hospicjum, które znajduje się na terenie parafii, oraz zbieramy środki finansowe dla osób pokrzywdzonych w wyniku różnych kataklizmów na całym świecie. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Społeczników Ariadna, powstałym głównie z inicjatywy mieszkańców Ursynowa, które karmi i ubiera wiele rodzin o niskim statusie materialnym – wyjaśnia ks. Małecki.

Warto zauważyć, że działa tu Żeńska Służba Liturgiczna. – Dziewczynki nie są ministrantkami, ale mają własne zadania do spełnienia na liturgii – opowiada s. Marzena Kudlińska RSCJ. – W trakcie Mszy św. przynoszą dary, czytają modlitwę wiernych i komentarze. Są także bielankami uczestniczącymi w parafialnych procesjach. Przychodzą na cotygodniowe spotkania swojej grupy w parafii – mówi s. Marzena.

Parafia bierze udział w Biblijnej Akademii Najmłodszych, organizowanej corocznie przez Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej i Katolicki Ośrodek Apostolatu Biblijnego. Na etapie parafialnym drukujemy dla dzieci ztesty biblijne związane z niedzielnym Słowem Bożym. Po Mszy św. nasze pociechy odbierają zestawy i za tydzień przynoszą odpowiedzi na kolejną Eucharystię – opisuje s. Marzena.

Siostra katechetka sprawdza odpowiedzi, a wyniki zamieszcza na stronie internetowej parafii. Pod koniec roku szkolnego odbywa się zamknięcie etapu parafialnego. Najmłodsi otrzymują upominki, a uczestnicy mający największą liczbę punktów mogą kontynuować przygodę z Pismem Świętym na poziomie diecezjalnym.

Dzieci pomiędzy piątym a dziesiątym rokiem życia chętnie włączają się również w parafialną inicjatywę „Ziarno”. – Najmłodsi otrzymują kartki z zadaniami opartymi na niedzielnych czytaniach biblijnych. Są one przygotowane w formie zabawy, m.in. rozwiązywania rebusów. Po zakończeniu każdej niedzielnej Mszy św. losujemy dwie prawidłowe odpowiedzi i nagradzamy dzieci – tłumaczy s. Marzena.

Świątynia jest zbudowana w stylu architektury neogotyckiej, bez zbędnych ozdobników. – Parafianie mówią mi niejednokrotnie, że wnętrze kościoła pomaga im skupić się na modlitwie, ponieważ nie ma rozpraszających elementów – dzieli się obserwacjami ks. proboszcz. We wnętrzu świątyni znajdują się relikwie I stopnia św. Tomasza Apostoła ex ossibus. Każdego dziesiątego dnia miesiąca w kościele odbywa się nowenna do patrona parafii, którą zwieńcza Eucharystia. W trakcie nabożeństwa jest możliwość oddania czci sakramentaliom.

Parafia św. Tomasza Apostoła, z 35 tys. mieszkańców, należy do największych w Warszawie. – Znaczna część młodych ludzi mieszkających na terenie parafii pochodzi z różnych stron Polski i na weekendy wyjeżdża do rodzinnych domów. Autochtonów oraz osób, które od urodzenia mieszkają na terenie dzielnicy, jest coraz mniej – analizuje proboszcz.

Życie parafialne obfituje także w koncerty oraz wystawy o charakterze religijnym. Obecnie można podziwiać przedstawienie malarskie Drogi Krzyżowej znakomitego malarza i miejscowego parafianina Włodzimierza Dawidowicza.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter