26 października
poniedziałek
Lucjana, Ewarysta, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życzenia abp. Hosera dla czytelników "Idziemy"

Ocena: 0
649

"Boże Narodzenie jest wybuchem światła i radości" – czytamy w  specjalnych życzeniach abp. Henryka Hosera SAC dla czytelników "Idziemy".

fot. ks. Henryk Zieliński / Idziemy

Drodzy Czytelnicy,

Każdego roku Święta Bożego Narodzenia zaskakują nas swoją nowością i świeżością. Dzieje się to tym bardziej, im bardziej jesteśmy doświadczani przez zmęczenie, znużenie i beznadzieję, kładące się ciężarem i cieniem na naszym życiu osobistym, bliskich i dalszych relacjach, zamieszkałych przez niepokój, naznaczone lękiem przeradzającym się w strach. Lęk i strach wzajemny dominuje scenę polityczną i zatruwa życie społeczne, przenosząc się nawet na atmosferę naszych domów.

Stan ducha wielu z nas przypomina uczucia proroków czytanych w okresie Adwentu: Rorate caeli desuper, „Niebiosa, rosę spuście nam z góry…”. Jest to Izajaszowe wołanie, wołanie ludzi pokrzywdzonych: „Niebiosa, wysączcie z góry sprawiedliwość i niech obłoki z deszczem ją wyleją! Niechajże ziemia się otworzy, niechaj zbawienie wyda owoc i razem wzejdzie sprawiedliwość!”. Albo jak w kolędzie o długim czekaniu: Zbawca, „tyle tysięcy lat wyglądany”!

Boże Narodzenie jest wybuchem światła i radości. Pojawiają się one nagle w ciemności i smutku, pojawiają się niespodziewanie, bo są „spoza nas”, z góry. Bóg przychodzi w postaci Dziecka, bo nikomu nie zagraża. Rodzi się w biedzie i dla biednych, doświadcza losu człowieczego w nadmiarze: Jego cierpienie będzie bezbrzeżne. Boże Narodzenie jest świętem bliskości Boga: na wyciągnięcie ręki. Raz przyszedłszy, nigdy nie odchodzi, nigdy nie zdradza, zawsze jest wierny. Chyba że jest wygnany, wypędzony, sponiewierany, zelżony, skazany na banicję. Tego jesteśmy świadkami w naszym ludzkim świecie, i obyśmy nie byli sprawcami Jego nieobecności!

Przychodzi On z mocą i nadzieją, która nie umiera. Zwyciężył śmierć i nas do Życia prowadzi. Tego Wam, Drodzy Czytelnicy, i sobie życzę.

Abp Henryk Hoser SAC

Biskup Warszawsko-Praski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4, 32 – 5, 8; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 13, 10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter