25 maja
środa
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zwyczajna - nadzwyczajna

Ocena: 0
718

Od lat wszystko tu funkcjonuje jak w szwajcarskim zegarku, nie ma czasu niesprzyjającego duszpasterstwu. Nawet pandemia nie rozregulowała życia parafii Ofiarowania Pańskiego na warszawskim Ursynowie.

fot. arch. parafii Ofiarowania Pańskiego

– Księża są bardzo zaangażowani, proboszcz wychodzi do nas z uśmiechem. Dużo jest różnych inicjatyw, działających grup. Kościół jest zadbany i ciągle upiększany – mówi pan Marcin, parafianin.

Czas pandemii został tak zagospodarowany, że udało się przyciągnąć młodych ludzi do działającego w parafii Klubu Nawrócenia Młodzieży. Kiedy zajęcia szkolne odbywały się w całej Polsce online, młodzieży brakowało kontaktów z rówieśnikami. – Jako katecheta zyskałem wtedy więcej czasu na organizowanie spotkań w parafii w ciągu tygodnia – mówi ks. Łukasz Lewandowski, opiekujący się w parafii młodzieżą. Kościół jest duży, co pozwalało spełnić wymogi reżimu sanitarnego. W małych grupach organizowane były wspólne wyjścia. Tak jest dotychczas. Spotkania zwoływane są spontanicznie, odbywają się nawet dwa–trzy razy w tygodniu, w różne dni. Raz jest to wyjście do kina na film, zwiedzanie szopek bożonarodzeniowych, innym razem wyjście na kawę. Stałym czasem spotkań jest niedzielny wieczór. – Wtedy modlimy się nieszporami, głoszę katechezę, oglądamy slajdy, gramy w planszówki, bilard. KNM ma otwartą formułę. Dołączają osoby przygotowujące się do bierzmowania. Młodzież dziś najbardziej potrzebuje indywidualnej relacji z Panem Jezusem, a także by ktoś jej wysłuchał – zauważa ks. Łukasz. Licealistka Angelika Tyborowska od sześciu lat jest w KNM. – Moja rodzina nie czuje związku z Kościołem. Zafascynowałam się ludźmi wierzącymi i zaczęłam chodzić na spotkania. Zyskałam formację i przyjaciół. Wspierali mnie także w ważnych decyzjach – mówi.

W parafii jest ścisły podział pracy duszpasterskiej. – Każdy z nas czterech wikariuszy ma odrębną przestrzeń, nie wchodzimy sobie w drogę. Ksiądz proboszcz daje nam swobodę działania – mówi ks. Jarosław Śledź, prowadzący katechezy rodziców dzieci chrzczonych, opiekujący się Bractwem św. Józefa oraz Odnową w Duchu Świętym. Odnowa w Duchu Świętym z ponad 60 członkami jest najliczniejszą grupą w parafii. – Zawsze można liczyć na ich pomoc w kościele – mówi ks. Jarosław.

Ks. Maciej Ziembicki odpowiada za służbę liturgiczną – ministrantów, lektorów – Ruch Rodzin Nazaretańskich i Kościół Domowy. Ks. Marek Michalczyk – za katechezy dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych i Domowy Kościół. Ks. prał. Edward Nowakowski, od 26 lat proboszcz parafii, opiekuje się kołami Żywego Różańca, Totus Tuus, chórem, Caritas. Pomoc potrzebującym jest dobrze zorganizowana, z udziałem wolontariuszy z Parafialnego Zespołu Caritas.

O jakości duszpasterstwa świadczą osoby z innych parafii uczestniczące w spotkaniach. – Pan Bóg nam błogosławi. Cieszę się tą parafią i ludźmi, dziękuję Bogu za nich. Staramy się być autentyczni, otwarci, gościnni, parafianie czują się tu u siebie. Czują się też odpowiedzialni za nas, modlą się i zamawiają za księży intencje mszalne. A my staramy się spełniać ich oczekiwania, służyć tak, jak potrafimy najlepiej – mówi ks. Edward Nowakowski.

Statystyki są takie jak w całej aglomeracji warszawskiej – 20 proc. mieszkańców 18-tysięcznej parafii przychodzi do kościoła. – To świadomi, zaangażowani religijnie ludzie, z satysfakcją patrzę na ich wiarę – mówi ks. Nowakowski.

W parafii z roku na rok przybywa relikwii świętych z różnych regionów świata, w relikwiarzu w formie ryngrafu jest ich już niemal 40. – Nasza parafia to wspólnota maryjna – podkreśla pani Alicja, która doznała uzdrowienia z choroby nowotworowej. Dobrze się tu przyjął kult Matki Bożej z Lujan, której figurkę podarował po powrocie z Argentyny w 1987 r. kard. Józef Glemp. Na terenie parafii znajduje się Narodowy Instytut Onkologii, co było dodatkową motywacją, by pod opiekę Maryi oddawać chorych na nowotwory. W drugie soboty miesiąca sprawowana jest Msza święta za takie osoby i ich rodziny, odmawiana jest litania do Matki Bożej z Lujan, udzielany sakrament namaszczenia chorych. – Wzruszający jest widok chorych po chemioterapiach, w chusteczkach na głowie. Przyjeżdżają spoza parafii. Modlitwa i budujące kazania dają im nadzieję. Trzy osoby powiadomiły nas, że zatrzymał się u nich rozwój nowotworu – mówi ks. Jarosław.

Dobre kazania na niedzielnych Mszach świętych to też wizytówka parafii. Homilie rezydenta ks. prof. Roberta Skrzypczaka udostępniane są w internecie. Ks. Michał Lubowicki, rezydent, dba o spotkania cykliczne, w minionym Adwencie zaznajamiał ze sztuką chrześcijańską.

Parafianie podkreślają, że ich wiarę buduje księżowski zapał, dbałość o kościół w najdrobniejszych szczegółach. Raz w tygodniu o świcie proboszcz z wikarym jadą na giełdę kwiatową, żeby kościół mógł być pięknie udekorowany, co już jest zasługą wikariusza ks. Macieja.

– Między nami kapłanami w parafii są bardzo dobre relacje i parafianie to czują. Wszystko zaczyna się od wspólnego stołu – mówi ks. Jarosław. – Ksiądz proboszcz dba, byśmy spotykali się na wspólnych posiłkach. Od budowania wspólnoty między kapłanami zaczyna się cementowanie wspólnoty parafialnej – zdradza sekret ursynowskiej parafii ks. Jarosław.

Parafia Ofiarowania Pańskiego
ul. Stryjeńskich 21, 02–791 Warszawa
tel. 509 192 221 | www.ofiarowaniepanskie.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Środa, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia dowolne: św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła, św. Grzegorza VII, papieża, św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy, św. Magdaleny Zofii Barat, dziewicy
Ja będę prosił Ojca, a da wam innego Parakleta,
aby z wami był na zawsze.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,12-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter