29 marca
środa
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żonaci duchowni

Ocena: 4.4
710

W Kościele katolickim w Polsce rośnie liczba żonatych mężczyzn, którzy dołączają do stanu duchownego jako diakoni. Czy stały diakonat jest odpowiedzią na spadek liczby powołań kapłańskich? Czy chodzi o coś innego?

fot. ks. Paweł Kłys

Diakoni z żonami

Najwięcej diakonów zostało wyświęconych na terenach misyjnych, w USA i w krajach zachodniej Europy, ale w ostatnim czasie rośnie ich liczba w Polsce. W 15 diecezjach obecnie jest 76 diakonów stałych. Mają rodziny, wykonują różne zawody, jest wśród nich psycholog, emerytowany policjant, dziennikarz, dyrektor szkoły i profesor uniwersytetu.

Bogdan Sadowski święcenia diakonatu przyjął przed trzynastu laty. Był pierwszym diakonem stałym w archidiecezji warszawskiej, trzecim w Polsce. Pracował wówczas jako dziennikarz, był mężem i ojcem dwóch dorosłych synów. – Od lat zaangażowany byłem w posługę najpierw w parafialnej służbie liturgicznej jako ministrant, później jako lektor, od 2000 r. szafarz nadzwyczajny Komunii świętej – mówi o sobie. Kiedy pod koniec lat 70. usłyszał o diakonacie stałym, napisał prośbę do kurii warszawskiej, by wzięła pod uwagę jego gotowość do takiej służby, co stało się możliwe dopiero w 2009 r.

 


BEZ SUTANNY

W posłudze diakona stałego najważniejsze jest asystowanie biskupowi i prezbiterom w celebracjach Eucharystii. Diakon może również odprawiać nabożeństwa, błogosławić małżeństwa, głosić kazania, udzielać Komunii świętej, chrzcić oraz prowadzić pogrzeby. Nie może odprawiać Mszy świętej, słuchać spowiedzi i udzielać sakramentu namaszczenia chorych. Istotną rolą diakonów stałych ma być posługa charytatywna.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 24 (867), 12 czerwca 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 czerwca 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Środa, V tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter