19 maja
czwartek
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znamy szczegóły beatyfikacji ks. Jana Machy

Ocena: 0
486

„Ks. Jan Macha jest przykładem bezkompromisowego życia dla innych. Pokazał, że wierność Ewangelii jest ważniejsza, niż każdy system polityczny czy społeczny" - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Ponad 3 tys. osób będzie mogło przebywać wewnątrz katedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach podczas zaplanowanej na 20 listopada uroczystości beatyfikacji ks. Jana Machy. Nie będą potrzebne wejściówki, a wokół świątyni zostaną ustawione telebimy.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Uroczystości beatyfikacyjne rozpoczną się o godz. 10.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Liturgii będzie przewodniczył delegat papieża Franciszka – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Ks. Macha został skazany na śmierć przez hitlerowców za pomoc rodzinom powstańców, którzy zostali aresztowani przez gestapo za udział w powstaniu śląskim.

To jest postać młodego bezkompromisowego kapłana, który pomagał innym w bardzo trudnych czasach II wojny światowej. Został zamordowany zaledwie trzy lata po święceniach. Dzisiaj potrzeba nam takich wzorców. To jest jedna z takich postaci, które mogą pokazać młodym ludziom, że nawet w naszych czasach jest miejsce na heroizm, na gotowość oddania życia.

- powiedział ks. Gęsiak.

Rzecznik KEP zwrócił uwagę, że dziś bardzo rzadko mówi się o męczeństwie, że można coś ze swojego życia ofiarować innym.

Mentalność współczesnego świata przesiąknięta jest hedonizmem - myśleniem o naszym dobrostanie, naszym życiu, zdrowiu, bezpieczeństwie, gdzie to +my+ jesteśmy w centrum. Tymczasem ks. Macha pokazuje to, o czym mówi Ewangelia, że chrześcijanin to człowiek, który przede wszystkim żyje dla drugiego, który z miłości za drugiego potrafi nawet oddać własne życie.

- podkreślił duchowny.

Ks. Gęsiak wskazał, że powodem, dla którego ks. Macha pomagał innym narażając się ówczesnym władzom okupacyjnym był nakaz sumienia. „Jego postawa uczy nas, że w trudnych warunkach, w których się żyje - Ewangelia jest najważniejsza - ważniejsza, niż każdy system polityczny, społeczny. Dla Ewangelii trzeba zrobić wszystko" - powiedział.

Byłoby dobrze, gdyby ks. Macha nie stał się tylko ikoną Kościoła katowickiego, żeby wymalowano mu tylko kilka portretów. Potrzeba, żeby stał się wzorem młodego człowieka, który żyje, by pomagać innym - dla Kościoła w Polsce.

- zaznaczył.

W ocenie rzecznika KEP - postawa zamordowanego kapłana może być także zachętą, jakimś punktem odniesienia dla młodych, którzy myślą o powołaniu do kapłaństwa.

Stan życia kapłańskiego przedstawiany jest dziś w negatywnym świetle. Obserwujemy także mniejszą liczbę powołań, niż demograficzny, młodych ludzie wybierających tysiące innych rzeczy niż powołania do służby w Kościele. Być może wynika to m.in. z tego, że takich wzorców, jak postawa ks. Machy nie pokazujemy.

- stwierdził duchowny.

„Postać ks. Machy jest przykładem bezkompromisowego życia dla innych" - zaznaczył ks. Gęsiak.

Rzecznika KEP poinformował, że jeżeli nie zostaną wprowadzone w kraju dodatkowe obostrzenia związane z reżimem sanitarnym, w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach będzie mogło wziąć udział w beatyfikacji ponad 3 tys. osób.

Część wiernych będzie także mogła skorzystać z krypty i placu przed świątynią, gdzie będą ustawione telebimy. Tam w wydarzeniu będzie mogło uczestniczyć kolejne kilkaset osób.

- dodał.

Wydarzenie będzie transmitowane przez TVP 1 oraz TVP3 Katowice.

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. W 1934 r. wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 25 czerwca 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Adamskiego w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Po dwumiesięcznym zastępstwie w rodzinnej parafii objął 10 września stanowisko wikarego przy kościele parafialnym św. Józefa w Rudzie Śl. Tam nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami okupacji.

5 września 1941 r. ks. Jan Macha został aresztowany przez gestapo na dworcu w Katowicach. Znaleziono przy nim listę osób, którym on i jego współpracownicy pomagali oraz inne dokumenty wskazujące, że zbierali pieniądze i przekazywali je potrzebującym. Lista była jednym z głównych dowodów w późniejszym śledztwie i procesie całej grupy. Podczas licznych przesłuchań ks. Macha był torturowany, ale się nie załamał.

17 lipca 1942 odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach krótka rozprawa, na której ks. Macha i współpracujący z nim kleryk Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu. Ciała ks. Machy nigdy nie wydano rodzinie, najprawdopodobniej zostało spalone w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Więcej o przyszłym błogosławionym: Nasz Hanik błogosławiony.

Przeczytaj także: Wywiad z postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy (cyt. „Jeden z gestapowców widząc, że ks. Jan nie pomstuje na znęcających się nad nim oprawców, powiedział o nim: To jest albo święty albo idiota!” – opowiada o 28-letnim kapłanie, który w listopadzie zostanie wyniesiony na ołtarze, ks. Damian Bednarski).

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

Czwartek, V Tydzień Wielkanocny
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15, 9-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter