29 marca
środa
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znamy nowego biskupa gliwickiego

Ocena: 4.2
209

Papież Franciszek przyjął rezygnację z kierowania diecezją gliwicką przedstawioną przez bp. Jana Kopca i mianował ks. Sławomira Odera nowym biskupem tej śląskiej diecezji. Biskup nominat należy do duchowieństwa diecezji toruńskiej, gdzie dotychczas kierował stałą formacją duchowieństwa i był sędzią Trybunału Diecezjalnego.

fot. www.diecezja-torun.pl

Ks. bp Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 r. w Chełmży na terenie ówczesnej diecezji pelplińskiej. Po uzyskaniu tytułu magistra ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim, studiował filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie oraz teologię w Papieskim Seminarium Rzymskim i na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 1989 r. w diecezji pelplińskiej, a w roku 1992 został inkardynowany do nowo utworzonej diecezji toruńskiej. Ks. Oder odbył studia doktoranckie w latach 1989-1993 na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Następnie, w latach 1992-1995 był zastępcą dyrektora Biura Prawnego Wikariatu Rzymu.

Przez kolejne trzy lata pełnił funkcję kanclerza Trybunału Apelacyjnego Wikariatu Rzymu. W latach 2002-2013 był przewodniczącym Trybunału Apelacyjnego Wikariatu Rzymu. Szerszej opinii publicznej dał się poznać jako postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II. W latach 2013-2019 był wikariuszem sądowym Trybunału Zwyczajnego Wikariatu Rzymu. Po powrocie do diecezji został mianowany kierownikiem stałej formacji duchowieństwa i sędzią w Trybunale Diecezjalnym w Toruniu.

Po swojej nominacji na biskupa gliwickiego ks. Sławomir Oder opowiedział Radiu Watykańskiemu o swojej reakcji na decyzję Ojca Świętego.

To dzisiejsze wydarzenie, które z całą pewnością wpisuje się w to moje pielgrzymowanie przyjmuję jako kolejne zaproszenie Chrystusa do tego, aby Mu odpowiedzieć «oto jestem».

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Środa, V tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter