29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znamy już laureatów Nagród Totus

Ocena: 5
894

Doroczna gala rozdania Nagród Totus - potocznie zwanych Katolickimi Noblami - odbyła się 10 X 2020 na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody te przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” osobom i instytucjom, które na różne sposoby promują nauczanie świętego Jana Pawła II, chrześcijańską kulturę, oddają się bezinteresownej służbie bliźniemu i krzewią dobro w mediach. Wincenty Kućma, tworząc przed dwudziestu laty statuetkę, nadał jej postać anioła.

Fot. Biuro Prasowe Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Galę poprowadzili Paulina Guzik i Grzegorz Miśtal, a uświetnili ją swoim śpiewem Piotr Cugowski, Julia i Wiktoria Szlachta oraz Kamil Czeszel, laureat nagrody im. Anny Jantar – na festiwalu w Opolu.

Obecni byli: Ksiądz Prymas Wojciech Polak, Nuncjusz Apostolski Salvatore Pennacchio, przedstawiciele Episkopatu, władz państwowych oraz władz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Tegoroczna gala była szczególna nie tylko ze względu na dwudziestolecie istnienia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ale również z powodu epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie. Spotkanie odbyło się w zaostrzonym reżimie sanitarnym, zaproszono mniejszą liczbą gości, którzy musieli pojawić się w maseczkach. Niemniej jednak radość i wzruszenie laureatów były ogromne. Należy zauważyć, że czcigodne Jury szczególnie doceniło w tym roku osoby, które z narażeniem życia zaangażowały się w walkę z epidemią, wypełniając tym samym ewangeliczne przykazanie miłości bliźniego.

Statuetki otrzymali:

  • W kategorii „Promocja godności człowieka”: siostry Dominikanki i Ks. Piotr Dydo-Rożniecki za heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w Domu Pomocy Społecznej w Bochni, w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa. Siostry, podczas choroby i kwarantanny pracowników DPS, przez miesiąc pełniły heroiczną, ochotniczą służbę opiekując się 50 chorymi. Dołączył do nich ks. Piotr, pochodzący z diecezji tarnowskiej, obecnie misjonarz z Kazachstanu.

Nagrodę wręczyli JE Kazimierz Nycz - Metropolita Warszawski i Grzegorz Piwowar, prezes Generali Investments, a odebrała ją Matka Aleksandra Zaremba OP.

Z ogromnym wzruszeniem i wdzięcznością przyjmujemy tę nagrodę, ale i z pewnym zażenowaniem, gdyż zrobiłyśmy to, co do nas należało. Rozumiemy, że ten przykład przyniósł owoce w postaci większego dobra, które się rozszerzało i nadal rozszerza. Wraz z ks. Piotrem dedykujemy nagrodę wszystkim, którzy niosą pomoc potrzebującym i wspierają ich modlitwą. Życzę nam wszystkim, abyśmy byli świadkami miłosierdzia i rozszerzali wyobraźnię miłosierdzia.

– zwierzyła się Matka Aleksandra.

  • W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”: pan Profesor Kazimierz Gustaw Zemła za znakomite rzeźby tworzone na chwałę Bożą, łączące sferę sacrum z doskonałym warsztatem rzeźbiarskim. Profesor Zemła jest rzeźbiarzem, absolwentem warszawskiej ASP i jej wieloletnim wykładowcą na wydziale rzeźby, autorem licznych pomników, m.in.: Powstańców Śląskich, Polegli Niepokonani, Czynu Polaków, Dekalogu, Ernesta Malinowskiego, Bitwy o Monte Cassino, Henryka Sienkiewicza, a także kompozycji rzeźbiarskich, m.in.: zespołu 40 rzeźb sakralnych wykonanych dla kościoła w Mistrzejowicach. Właśnie te rzeźby, zwłaszcza Ukrzyżowanego, Artysta uważa za swoje najważniejsze osiągnięcie artystyczne i podsumowanie swojej drogi twórczej; od czasu wykonania powyższych rzeźb tematyka sakralna stała się osią jego twórczości. Stworzył także wiele pomników Jana Pawła II.

Nagrodę wręczyli ks. Prymas Wojciech Polak i Jarosław Niechcielski, dyrektor korporacyjny w Firmie Emitel.

Chciałbym serdecznie podziękować za to wyróżnienie. Można by dużo mówić, ale jestem zbyt wzruszony. Wolę dziękować różnymi dziełami, niż słowami. Dla każdego twórcy, który pracuje po cichu, gdy zobaczy, że jego dzieło żyje, to właśnie jest największą radością. Za tę radość, którą mi sprawiliście, Bóg zapłać!

– dzielił się profesor Zemła.

  • W kategorii „Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II”: pan Grzegorz Górny za twórczość pisarską i publicystyczną inspirowaną nauczaniem św. Jana Pawła II, podejmującą problemy, wyzwania oraz nadzieje współczesnego Kościoła i świata. Laureat jest pisarzem, publicystą, dziennikarzem, autorem wielu filmów dokumentalnych i audycji radiowych, współtwórcą legendarnego czasopisma i programu telewizyjnego „Fronda”, będącego symbolem ożywienia religijnego młodego pokolenia w latach 90.

Statuetkę wręczyli ks. Prymas Wojciech Polak i ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Jest ona tym bardziej cenna, że otrzymałem ją za propagowanie słów Jana Pawła II. Tak wiele od niego otrzymałem, że staram się za to odwdzięczać w swojej działalności publicznej, ale nie dam rady nigdy się odwdzięczyć, gdyż cały czas wiele od niego otrzymuję.

– podsumował laureat.

  • W kategorii „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka”: osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnej podczas pandemii koronawirusa. Na skutek wybuchu pandemii i konieczności izolacji, media tradycyjne, ale przede wszystkim Internet, stały się praktycznie jedynym sposobem komunikacji. Kapłani i liderzy wspólnot parafialnych w krótkim czasie zorganizowali transmisje on-line Mszy Świętych i nabożeństw, jak również wielu innych aktywności kościelnych – rekolekcji, rozważań Pisma Świętego, spotkań grup modlitewnych itp.

Wojciech Polak, Prymas Polski w kilku słowach podsumował znaczenie tego wyróżnienia i podziękował wszystkim zaangażowanym w transmisje medialne Mszy świętych i wspólnotowych modlitw:

Nie pozostawili wiernych bez związku z Chrystusem i Kościołem. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim z nadzieją, że to doświadczenie okaże się owocne i przydatne. Chciałbym przekazać podziękowanie do wszystkich twórców świeckich i duchownych i jednocześnie prosić wszystkich wiernych, aby nie lekceważyli zasad bezpieczeństwa, wspierali chorych i cierpiących i mieli to przekonanie, że Pan Bóg nigdy nie opuszcza ludzkości, która stworzył i że nawet w najcięższych próbach będzie z nami obecny.

Rada Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zdecydowała także o przyznaniu Nagrody Specjalnej z okazji dwudziestolecia działalności Fundacji.

  • Nagroda Specjalna TOTUS TUUS w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II”. została przyznana ojcu prof. Jackowi Salijowi za całokształt dorobku naukowego, kształtowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym. Laureat jest pisarzem i publicystą, autorem setek publikacji i artykułów - także w prasie podziemnej. Statuetkę wręczyli kardynał Kazimierz Nycz i abp Salwatore Penacchio, a laureat tymi słowami dziękował:

Czuję się wyjątkowo zaszczycony. Wszyscy wiemy, ale warto powtórzyć, że Totus Tuus to było hasło pontyfikatu Jana Pawła II, a święty przyznawał się, że już w czasie wojny odkrywał szczególne maryjne znaczenie tego hasła i programu. Odkrywał, że ponieważ stworzył nas Ten, Który jest miłością, to człowiek nie zrealizuje się inaczej, niż przez bezinteresowny dar z samego siebie. Życzmy sobie, byśmy byli naśladowcami Jana Pawła II.

Podczas gali poznaliśmy historie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Agnieszki Kowalik, flecistki, prowadzącej warsztaty dla stypendystów uzdolnionych muzycznie oraz Adriana Nowakowskiego, podróżnika.

Totus Tuus oznacza zaufanie, oddanie się w pełni Maryi, Matce Bożej, nie jest to łatwe zadanie, ale w pełni do wykonania. Totus Tuus to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego.

– zauważyła Agnieszka

Fot. Biuro Prasowe Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter