19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znak jedności między ludźmi

Ocena: 0
734

Katedra Notre Dame przemawia do serca zarówno wierzących, jak i niewierzących. Wszystkich stawia na progu tej samej tajemnicy, wszystkich przewyższa blaskiem swego piękna - powiedział 15 kwietnia arcybiskup Paryża w pierwszą rocznicę tragicznego pożaru katedry.

fot. pixabay.com/CCO

Abp przypomniał, że wierzący, aby zachować swą wiarę nigdy nie mogą zaprzestać poszukiwań, a niewierzący muszą przyzwolić na zakwestionowanie swej niewiary przez pragnienie sensu, które stanowi o istocie człowieka.

Abp Michele Aupetit zabrał głos w dyskusji nad przyszłością odbudowywanej katedry. Podkreślił, że musi być wierna swej pierwotnej tożsamości, inaczej straci swą duszę.
W obszernej wypowiedzi dla dziennika La Croix stołeczny arcybiskup wskazuje zarówno na uniwersalną wymowę tej świątyni, jak i jej niezbywalny, chrześcijański charakter.

Ona wznosi serca ku temu, co w górze i jednoczy miasto jest ona jego szczytem i bramą do nieba

- pisze abp Aupetit. Jednocześnie wskazuje na znaczenie wertykalnego wymiaru katedry. Zaznacza, że katedra jest znakiem zachęcającym wszystkich, aby swe życie traktowali jak pielgrzymkę. Chroni przed iluzją poszukiwania zbawienia tylko na tym świecie, w ideologii postępu.

Abp Paryża wskazał też na wspólnototwórczą rolę świątyni. Ta „piękna pani z kamienia” - jak nazywa swą katedrę - pozwala nam odnaleźć sens naszego miasta, poczuć się nieodizolowanymi jednostkami, roszczącymi sobie tylko jakieś prawa, lecz jednym ludem mającym żyć w jedności i świadomym swych powinności.

Abp Michele Aupetit przywołuje w tym miejscu genezę katedry, budowanej przez wiele pokoleń przez niezliczoną rzeszę artystów i rzemieślników, którzy nie sygnowali swego dzieła, lecz zamiast narcyzmu wybrali tę bezimienność, świadomi, że razem służą tej samej tajemnicy.

W ten sposób katedra stała się znakiem jedności między ludźmi i ludzi z Bogiem. I jako taka przemawia też do nas. Wchodząc do niej rodzimy się na nowo z jej łona jako matki, wchodzimy do głębi serca, szukając ostatecznego sensu życia.

Pożar katedry Notre Dame był dla katolików w Paryżu wielkim wstrząsem, ale też okazją do duchowego przebudzenia. Wzrosło poczucie braterstwa. Kiedy zabrakło katedry, lepiej zrozumieliśmy jej znaczenie. Więcej też myślimy o świadectwie, które dajemy światu

- mówi wikariusz generalny paryskiej archidiecezji ks. Benoist de Sinety w pierwszą rocznicę pożaru.

Co więcej przypuszcza, że za kilka lat historycy uznają to tragiczne wydarzenie za punkt przełomowy w odnowie ewangelizacji Paryża. Ks. Benoist de Sinety rozmawiając z Radiem Watykańskim, podkreślił, że dla katolików w Paryżu cała ta sytuacja jest wielkim wyzwaniem.

Nie można odbudowywać świątyni z kamienia, nie będąc gotowym do odnowy duchowej

- mówi ks. de Sinety.

Kapłan stwierdził, że takie wydarzenia są dla chrześcijan okazją do wsłuchania się w głos Pana, który wzywa Francuzów, aby w jeszcze większym stopniu byli Jego uczniami.

Często bowiem, zwłaszcza w krajach zachodnich wydaje się nam, że żyjemy w bezpiecznej przystani, w mniejszym lub większym spokoju, że mamy już zapewnioną przyszłość. Tymczasem to nam przypomina, że nic nie jest pewne, z wyjątkiem tego, że Bóg nas kocha, ale tę pewność mają tylko wierzący

– zapewnia ks. de Sinety.

Te wydarzenia mają być dla nas szokiem, sprawdzianem naszej wiary, bo Jezus pyta przez nie: I co wierzysz naprawdę? Od młodości twierdzisz, że jestem Zbawicielem, Mesjaszem, ale ty, teraz pośród tych trudności, dramatycznych sytuacji, dalej jesteś gotowy wierzyć i dać tego wyraz poprzez decyzje, zobowiązania, dar z siebie dla innych?

- pyta duchowny.

Wikariusz generalny paryskiej archidiecezji twierdzi, że być może wierzący we Francji potrzebują gwałtownego, czy wręcz brutalnego wstrząsu, aby się przebudzić duchowo. Zwrócił uwagę, że na ludziach ochrzczonych spoczywa obowiązek odnowy Kościoła.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter