12 sierpnia
piątek
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmiany w diecezji bydgoskiej. Klerycy przenoszą się do Poznania

Ocena: 5
281

Bp Krzysztof Włodarczyk zdecydował, że od nowego roku akademickiego klerycy seminarium duchownego w Bydgoszczy będą kontynuować formację w Poznaniu.

fot. www.unsplash.com

„Te Deum” na zakończenie roku akademickiego wybrzmiało w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. bp. Michała Kozala w Bydgoszczy. Decyzją ordynariusza uczelnia przechodzi restrukturyzację swej organizacji i sposobu funkcjonowania. Dalszą formację alumni będą kontynuować w Poznaniu.

Przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę: wymogi uniwersyteckie, co do liczby studentów na zajęciach oraz zalecenia kongregacji względem liczby kleryków w seminariach.

Bydgoskie seminarium powołał w 2004 r. ówczesny ordynariusz diecezji biskup Jan Tyrawa. Pierwszym rektorem został ks. prof. Wojciech Szukalski. Zgromadzenie Ducha Świętego w swoim seminarium w Bydgoszczy, użyczyło wówczas gościny bydgoskim klerykom.

Przełomowy był 2007 r., kiedy seminarium przeniosło się do budynków przy ul. Grodzkiej, które diecezja otrzymała od władz miasta. Wówczas na wszystkich rocznikach naukę rozpoczęło 57 kleryków. Nad ich rozwojem czuwało pięciu moderatorów. – Seminarium zaznaczyło się na duchowej i kulturowej mapie Bydgoszczy – powiedział rektor ks. dr Marcin Puziak, nawiązując do najważniejszych wydarzeń w historii uczelni.

Przez mury seminarium przeszło łącznie prawie 180 kleryków. Księżmi w diecezji bydgoskiej zostało 79. Taka jest nasza historia. Mamy za co dziękować, bo wydarzyło się wiele pięknych rzeczy. Bogu niech będą dzięki – dodał ks. dr Marcin Puziak.

Przypadło Ci trudne doświadczenie prowadzenia seminarium w okolicznościach lawinowego spadku liczby kleryków, a także moderatorów, drastycznych wzrostów wymogów uniwersyteckich i różnych innych trudności

– mówił do księdza rektora, bp Krzysztof Włodarczyk.

Dziękując ks. Puziakowi, który z dniem 30 czerwca będzie proboszczem parafii w Panigrodzu, orydnariusz bydgoski przypomniał, że ks. rektor przepracował  w seminarium 15 lat, najdłużej ze wszystkich moderatorów. – Najpierw przez siedem lat, jako ojciec duchowny, a potem przez osiem, będąc rektorem – dodał bp Włodarczyk.

Spotkanie było okazją do podziękowania wielu osobom świeckim i duchownym, którzy byli związani z seminarium. W modlitwie pamiętano również o tych, którzy odeszli do wieczności.

Nowym prefektem i opiekunem kleryków został ks. Paweł Białczyk, wyświęcony na kapłana w 2016 r. W budynkach przy ul. Grodzkiej nadal swoją siedzibę będą miały: Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej oraz Izba Pamięci Męczenników Diecezji Bydgoskiej. Decyzją biskupa ordynariusza działalność rozpocznie również Centrum Edukacyjno-Formacyjne, którym będzie kierował ks. dr Paweł Hoppe, pełniący do 27 sierpnia posługę ojca duchownego.

Marcin Jarzembowski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły – dzień powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
Gniew Twój ustąpił, w Tobie mam pociechę
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter