25 kwietnia
środa
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmiany proboszczów w archidiecezji warszawskiej

Ocena: 4.9
1714

– Wszystko, co chciałbym wam dzisiaj powiedzieć, zawiera to powiedzenie, że "nie wy otrzymujecie parafie, tylko parafie otrzymują was" – mówił dziś kard. Kazimierz Nycz, powierzając wybranym kapłanom urząd proboszcza.

fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

– Parafianie otrzymują was – księży, którzy przez kolejne lata będą prowadzić tę cząstkę ludu Bożego po drogach zbawienia: drogą sakramentów, głoszenia słowa Bożego i posługi miłości – dodał metropolita warszawski.

Nowych proboszczów kard. Nycz zachęcał, aby służyli parafii w sposób integralny, tzn. aby sprawy duszpasterskie były dla nich „pierwsze i najważniejsze”, a jednocześnie nie zaniedbywali spraw gospodarczych.

Księżom, którzy po raz pierwszy zostają proboszczami poradził, by nie wprowadzali zmian „od pierwszej niedzieli”, ale by przez pierwszy rok w notesie zapisywali sobie, „co im się nie podoba, co by zmienili, co jest nie tak, jak sobie wyobrażali”. – To jest potrzebne z dwóch powodów – tłumaczył metropolita warszawski. – Żeby nabrać dystansu do tego oglądu, który się ma oraz żeby zbyt łatwo nie krytykować poprzedników. Po roku możecie spokojnie podejść do zmiany – dodał. Zaznaczył też, że są sprawy, które wymagają interwencji od zaraz. – Jeżeli was zdenerwuje, że nie ma grup w parafii, zwłaszcza grup dla młodych małżeństw czy grup dla starszej młodzieży – to należy zmieniać od razu i zakładać takie grupy – zaznaczył kard. Nycz.

Nowością wśród tegorocznych zmian w archidiecezji warszawskiej jest przekazanie z dniem 1 lipca parafii Świętej Trójcy na Solcu oo. karmelitom bosym. – To było duże moralne zobowiązanie archidiecezji warszawskiej, która po kasacie zakonu przejęła po karmelitach bosych kościół seminaryjny (obecnie jest to konkatedra) wraz z budynkiem seminarium duchownego przy Krakowskim Przedmieściu, który był klasztorem – stwierdził metropolita warszawski, wyrażając radość, że „ta historyczna sprawa została zwieńczona”, a – jak się wyraził – „zyska na tym parafia”. – Będzie więcej kapłanów: proboszcz, wikariusze, kapelan szpitala, poza tym zakonnicy wniosą także duchowość karmelitańską. Służyć też będą jako spowiednicy – zapowiedział kard. Nycz.

 

Odchodzą na emeryturę:

 • Ks. Józef Jaworski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Mrokowie, w dek. tarczyńskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.
 • Ks. Wiktor Łozowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie, w dek. ursuskim, przechodzi na emeryturę i pozostaje na parafii jako rezydent.
 • Ks. Adam Stefaniak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Drwalewie, w dek. grójeckim, przechodzi na emeryturę i pozostaje na parafii jako rezydent.
 • Ks. Jan Studziński, dotychczasowy proboszcz parafii MB Nieustającej Pomocy w Pruszkowie, w dek. pruszkowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.

Nominacje na urząd proboszcza:

 • Ks. Wojciech Jędrysiak, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Żabieńcu, w dek. piaseczyńskim, mianowany proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Mrokowie, w dek. tarczyńskim.
 • Ks. Dariusz Kuczyński, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie, w dek. ursuskim, mianowany proboszczem tej parafii.
 • Ks. Jacek Leszek Olszewski OCD, mianowany proboszczem parafii Świętej Trójcy w Warszawie, w dek. śródmiejskim.
 • Ks. Andrzej Pawelski, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dek. ursuskim, mianowany proboszczem parafii Narodzenia NMP w Pieczyskach, w dek. czerskim.
 • Ks. Henryk Rogala, dotychczasowy proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Worowie, w dek. grójeckim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Drwalewie, w dek. grójeckim.
 • Ks. Jarosław Stolarczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ignacego Loyoli w Warszawie, w dek. bielańskim, mianowany proboszczem parafii św. Jadwigi Królowej w Żabieńcu, w dek. piaseczyńskim.
 • Ks. Robert Wyszomirski, dotychczasowy Dyrektor Domu Księży Emerytów w Otwocku, mianowany proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie, w dek. ursuskim.
 • Ks. Robert Zalewski, dotychczasowy wikariusz parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dek. ursynowskim, mianowany proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Worowie, w dek. grójeckim.
 • Ks. Mariusz Zapolski, dotychczasowy proboszcz parafii Narodzenia NMP w Pieczyskach, w dek. czerskim, mianowany proboszczem parafii MB Nieustającej Pomocy w Pruszkowie, w dek. pruszkowskim.

Zmiany ogólnodiecezjalne:

 • Ks. Paweł Bekus, dotychczasowy rezydent w parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dek. mokotowskim, mianowany rezydentem parafii św. Augustyna w Warszawie, w dek. wolskim, i odwołany w funkcji kwestora Archidiecezji Warszawskiej i kierownika Referatu Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ds. Finansowo-Księgowych.
 • Ks. Mirosław Nowak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Trójcy w Warszawie, w dek. śródmiejskim, mianowany rezydentem parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dek. staromiejskim, przy zachowaniu funkcji Dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły