9 grudnia
piątek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł wybitny filozof tomista Mieczysław Gogacz

Ocena: 0
282

Dwa miesiące przed swymi 96. urodzinami zmarł prof. Mieczysław Gogacz, przez 30 lat kierownik Katedry Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

fot. www.twitter.com/agencja_KAI

Studiował na KUL (gdzie następnie również wykładał), na paryskiej Sorbonie i w Papieskim Instytucie Studiów Średniowiecznych w Toronto u wybitnego francuskiego filozofa Étienne’a Gilsona, jednego ze współtwórców neotomizmu. W latach 1967-1997 kierował Katedrą Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był wybitnym przedstawicielem tego nurtu tomizmu, który próbował oczyszczać myśl św. Tomasza z Akwinu z arystotelizmu i noeplatonizmu. Zajmował się historią filozofii, filozofią bytu, filozofią Boga i religii, filozofią człowieka, pedagogiką, mistyką, teorią kultury. Działalność naukowo-dydaktyczną prof. Gogacza postrzegano niekiedy jako „obronę kultury chrześcijańskiej”.

Wśród jego licznych publikacji książkowych były m.in. „Istnieć i poznawać”, „Obrona intelektu”, „Ważniejsze zagadnienia metafizyki”, „Wokół problemu osoby”, „Poszukiwanie Boga. Wykłady z metafizyki Absolutnego Istnienia”, „Człowiek i jego relacje. (Materiały do filozofii człowieka)”, „Filozoficzne aspekty mistyki. Materiały do filozofii mistyki”, „Elementarz metafizyki”, „Wprowadzenie do etyki chronienia osób”, „Platonizm i arystotelizm. (Dwie drogi do metafizyki)”, „Etyka i medycyna”.

Profesor Gogacz zmarł 13 września. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona 21 września o godz. 11.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lesie Bielańskim w Warszawie, po czym trumna z ciałem zmarłego zostanie przewieziona na Cmentarz Wolski i złożona w grobie rodzinnym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Piątek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Dasz światło życia idącym za Tobą
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 11, 16-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter