26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł ks. Zdzisław Kałwa, przyjaciel i współpracownik kard. Wojtyły

Ocena: 0
140

W wieku 90 lat zmarł ks. Zdzisław Kałwa, wychowawca ministrantów, katecheta, prałat bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Ten najstarszy stażem senior wśród kapłanów pełniących posługę w Wadowicach był przyjacielem i współpracownikiem kardynała Karola Wojtyły z czasów krakowskich.

Zdzisław Kałwa urodził się 20 grudnia 1931 roku we wsi Szpitary, należącej do parafii św. Anny w Nowym Brzesku. Miał pięcioro rodzeństwa. Uczęszczał do Gimnazjum św. Jacka w Krakowie. Egzamin maturalny złożył w 1950 roku. Choć formalnie należał do diecezji kieleckiej, zgłosił się do Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie został przyjęty.

Święcenia kapłańskie udzielił rocznikowi księdza Kałwy bp Franciszek Jop w katedrze na Wawelu, 26 czerwca 1955 roku. Jako neoprezbiter został skierowany do pracy w parafii św. Floriana w Krakowie, a następnego roku rozpoczął posługę wikariusza w Jeleśni. Pracował tam przez 3 lata. Abp Eugeniusz Baziak przeniósł go do parafii w Bielsku-Białej Leszczynach, gdzie był wikariuszem przez 2 lata. Następnie trafił do parafii św. Mikołaja w Krakowie. Tam pracował przez 6 lat.

Przez rok pełnił funkcję wikariusza-ekonoma w parafii Kosocice, a od 29 czerwca 1968 roku aż do emerytury był duszpasterzem w parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. Był katechetą dzieci oraz młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Wojska Polskiego; uczył religii w Domu Katolickim, a od roku 1990 w szkole. Od roku 1976 prowadził przygotowanie kandydatów z dekanatu do sakramentu małżeństwa.

Owocem jego zaangażowania, zwłaszcza w pracy z lektorami, były liczne powołania kapłańskie. Z samej tylko wadowickiej parafii Ofiarowania NMP swe powołania kapłańskie zawdzięcza jubilatowi 15 księży, w tym bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Ks. Kałwa brał udział przy organizacji wszystkich pielgrzymek papieża Jana Pawła II w jego rodzinnym mieście w 1979, 1991 i 1999 roku.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza odbędzie się w wadowickiej bazylice w poniedziałek 25 stycznia, o godz. 15.00.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter