27 listopada
piątek
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł ks. prof. Jan Szymczyk

Ocena: 0
1138

15 listopada, w szpitalu MSWiA w Lublinie zmarł ks. prof. Jan Szymczyk, wykładowca akademicki KUL, dyrektor Instytutu Nauk Socjologicznych, kierownik Katedry Socjologii Struktur, Procesów Społecznych i Pracy Socjalnej. Miał 57 lat, w tym 31 lat kapłaństwa.

Fot. ks. S. Piekielnik/diecezja.radom.pl

 Ks. Jan Szymczyk urodził się 19 czerwca 1963 r. w Nowym Mieście nad Pilicą. Święcenia kapłańskie przyjął w Radomiu z rąk bp. Edwarda Materskiego w maju 1989 r. Po studiach doktoranckich i obronie doktoratu, w 1996 r. został zatrudniony w Instytucie Socjologii KUL, w Katedrze Filozofii Społecznej.

W 2007 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu socjologii (specjalność: socjologia wartości), w tym też roku został kierownikiem Katedry Socjologii Ruchów Społecznych, a od czerwca 2008 r. Katedry Socjologii Makrostruktur i Ruchów Społecznych.

Przedmiotem jego zainteresowań naukowych była socjologia wartości, socjologia ruchów społecznych, makrostruktur społecznych, socjologia sportu i turystyki, socjologia ciała oraz socjologia władzy. Jest autorem ponad 80 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz kilku książek z tego zakresu.

Był członkiem OZ NSZZ "Solidarność" KUL oraz Rady Regionalnej Sekcji Nauki Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność", a także Towarzystwa Naukowego KUL. Otrzymał wiele nagród, m.in. Fundacji im. Reinholda Schneidera (Hamburg) i Fundacji im. Marii Księżopolskiej-Strzeszewskiej.

Zainicjował serię wydawniczą "Studia nad wartościami. Perspektywa socjologii makrostruktur i ruchów społecznych", był także jej redaktorem naczelnym. Współorganizował międzynarodowe i ogólnopolskie konferencje naukowe z cyklu „Studia nad wiedzą" oraz był współredaktorem serii wydawniczej pod tym samym tytułem.

W 2008 roku został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na członka zespołu kierunku studiów społecznych i prawnych Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

 

W latach 2016-2020, przez dwie kadencje, z nominacji premier Beaty Szydło a następnie premiera Mateusza Morawieckiego, był członkiem Rady Centrum Badania Opinii Społecznej, czuwającej nad planami i jakością badań CBOS.

Od października 2020 r. kierował Instytutem Nauk Socjologicznych KUL.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 listopada

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 20,1-4.11-21,2; Ps 84,3-6a.8a; Łk 21,29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter