8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł ks. prof. Alfons Skowronek

Ocena: 0.04
1242

W Domu Księży Seniorów w Kiełpinie zmarł dziś ks. prof. Alfons Skowronek. Przez wiele lat swojej kapłańskiej posługi był oddany idei ekumenizmu. Miał 92 lata. Zostanie pochowany na cmentarzu w Laskach.

fot. www.archwwa.pl

Ks. prof Alfons Skowronek urodził się 26 stycznia 1928 r. w Piekarach Śląskich. Tam też w 1954 r. przyjął święcenia jako kapłan diecezji katowickiej. Studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1964 r. obronił doktorat. Swą wiedzę pogłębiał także zagranicą, na uniwersytetach w Nijmegen, Louvain, Paderborn i Münster (gdzie w 1970 r. uzyskał habilitację, której jednym z recenzentów był światowej sławy teolog Karl Rahner). W 1977 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1985 r. – zwyczajnym.

Na ATK m.in. kierował katedrą Teologii Ekumenicznej. Wykładał też w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Współpracował z „Encyklopedią Katolicką” i wieloma czasopismami katolickimi. W 1978 r. otrzymał Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka. Przez dziesięciolecia był zaangażowany w ruch ekumeniczny, m.in. jako członek Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu, Komisji Mieszanej i Podkomisji ds. Dialogu z Polską Radą Ekumeniczną. W 1970 r. wszedł w skład redakcji międzynarodowego przeglądu teologicznego „Concilium”. W 1993 r. założył i był pierwszym przewodniczącym Polskiego Oddziału Światowej Konferencji Religii dla Pokoju. W 1996 r. podjął obowiązki duszpasterza katolików niemieckojęzycznych w Warszawie.

Jest autorem kilkunastu książek, w tym pięciotomowej sakramentologii w ujęciu ekumenicznym, a także „Sakrament in der evangelischen Theologie der Gegenwart” (Sakrament we współczesnej teologii ewangelickiej), „Aniołowie są wśród nas”, „Kim jest Jezus z Nazaretu?”, „Kościół w burzliwych czasach”, „Teologia w czasach kryzysu”, „Światła ekumenii”, „Odkrywanie jedności”, „Teologiczne zbliżenia: węzłowe problemy Vaticanum II w aspekcie ekumenicznym”. Udzielił także wywiadu-rzeki „O wierze i teologii współczesnego Kościoła”. Informację o śmierci ks. prof. Alfonsa Skowronka potwierdził ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni lub wspomnienie św. Jana Bożego, zakonnika
Pokładam nadzieję w Panu i w Jego słowie,
u Pana jest bowiem łaska i obfite odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 4,24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Michała Archanioła (ul. Puławska 95, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter