13 sierpnia
czwartek
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł ks. Ireneusz Pawlak - twórca posoborowej muzyki liturgicznej w Polsce

Ocena: 0
993

Do domu Ojca odszedł ks. prof. Ireneusz Pawlak, muzykolog, kompozytor, jeden z ważnych twórców posoborowej muzyki liturgicznej w Polsce.

Fot. www.facebook.com/Wydział Muzyki Kościelnej UMFC

Ks. prof. dr hab. Ireneusz Pawlak (1935-2020) urodził się we Wrześni. Od dzieciństwa interesował się muzyką. Po studiach od 1954 roku w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie zafascynował się chorałem gregoriańskim, święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1960 roku z rąk bp. Jana Czerniaka w kościele parafialnym we Wrześni. Po krótkim epizodzie wikariatu jako neoprezbiter jeszcze w tym samym 1960 roku dekretem kard. Stefana Wyszyńskiego został przeznaczony na studia specjalistyczne w Instytucie Muzykologii Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Już jako magister muzykologii w 1965 r. ks. Pawlak objął kierownictwo i dyrygenturę Chóru Katedralnego przy Bazylice Pramasowskiej w Gnieźnie. Pełnił też wiele innych funkcji zwiazanych z muzyką. Był m.in. kierownikiem Instytutu Muzykologii KUL, kierownikiem Katedry Chorału Gregoriańskiego KUL. W 2002 r. nadano mu tytuł profesora zwyczajnego. Pełnił także funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.

W pracy naukowej zajmował się chorałem gregoriańskim w Polsce po soborze trydenckim oraz współczesną monodią liturgiczną. Był autorem melodii do najbardziej dziś znanej Mszy św. Jego kompozycje znajdziemy w najważniejszych śpiewnikach liturgicznych ("Śpiewnik Kościelny" ks. Jana Siedleckiego, "Exultate Deo"). Któż z oazowiczów nie zna ułożonych przez niego melodii części stałych do trzech skomponowanych przez niego mszy liturgicznych lub wielu melodii psalmów? Ks. Pawlak ma na koncie także ok. 100 utworów kościelnych, w tym melodię aklamacji wielkanocnej "Niech w święto radosne paschalnej ofiary" i pieśni m.in. "Radośnie Panu hymn śpiewajmy", "Bliskie jest Królestwo Boże", "Chrystus cierpiał za nas i wzór nam zostawił" czy polskie opracowanie pieśni "Chrystus Pan karmi nas" do melodii o. J. Gelineau SJ. Był także autorem kilkuset artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz opracował kilka śpiewników.

Ks. prof. Ireneusz Pawlak całe życie poświęcił upowszechnianiu muzyki liturgicznej i był gorącym orędownikiem "czystości" liturgicznej formy muzyki wykonywanej w kościołach, zwłaszcza podczas liturgii Eucharystii. Często krytykował poziom muzyki liturgicznej w polskich parafiach pokazując konkretne przykłady nadużyć z tym związanych.

W imię źle rozumianej kultury muzycznej idziemy często w kościołach na łatwiznę

– mówił. Wskazał na częste nadużywanie piosenek religijnych w ramach liturgii oraz na niewystarczający poziom wiedzy i umiejętności księży powodujący często „obniżenie poziomu” liturgii.

...liturgia jest nie tylko rzeczywistością należącą do porządku wiary, ale ważnym elementem ludzkiej kultury. Między liturgią i kulturą istnieje organiczny związek, swoiste sprzężenie zwrotne. Kultura tworzy liturgię w jej zewnętrznym kształcie, a liturgia jest źródłem inspiracji dla wytworów kultury, które mają być zarazem dziełem sztuki

- mawiał.

+++++

Msza św. żałobna z wprowadzeniem ciała zmarłego kapłana będzie sprawowana przez bp. Mieczysława Cisło w piątek 17 lipca w kościele akademickim w Lublinie o 14.00, ul. Aleje Racławickie 14, po której trumna zostanie przewieziona do rodzinnego miasta.
Uroczystości pogrzebowe odbędą 18 lipca we Wrześni. O 12.30 modlitwa różańcowa, o 13.00 Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM (fara), ul. Kościelna 7 pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Ks. prof. Ireneusz Pawlak spocznie na cmentarzu komunalnym, ul. Kościuszki 62 we Wrześni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Czwartek, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, prezbitera
«Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie?».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 12,1-12; Ps 78,56-59.61-62; Mt 18, 21-19,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
13 sierpnia - Parafia konkatedralna Bożego Ciała w Warszawie
+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter