2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł kard. Simonis, były prymas Holandii

Ocena: 0
537

W wieku 88 lat zmarł kard. Adrianus Simonis, arcybiskup-senior Utrechtu i prymas-senior Holandii. Purpurat kierował archidiecezją utrechcką w latach 1983-2007 i w tym czasie był przez ponad 20 lat przewodniczącym Konferencji Biskupów Niderlandzkich. Podejmował usilne starania o powstrzymanie dechrystianizacji Holandii i uzdrowienie tamtejszego Kościoła. Kard. Willem Eijk, następca kard. Simonisa na stolicy w Utrechcie stwierdził, że w osobie zmarłego purpurata Kościół stracił osobę „o wielkim sercu duszpasterskim”.

Fot. wikimedia commons/domena publiczna

Kard. Simonis pochodził z diecezji Rotterdamu. Już jako kapłan odbył studia doktoranckie na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W 1970 r. Paweł VI mianował go ordynariuszem Rotterdamu, co wywołało w Holandii wiele kontrowersji. Nowy, niespełna 40-letni biskup otwarcie bowiem bronił katolickiego nauczania. 13 lat później Jan Paweł II mianował go arcybiskupem prymasowskiej archidiecezji, a w roku 1985 kardynałem.

Jako biskup i kardynał A. Simonis uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych, zwłaszcza w zgromadzeniach zwyczajnych i nadzwyczajnych Synodu Biskupów, a w latach 1983-2008 był przewodniczącym Holenderskiej Konferencji Biskupów. W kwietniu 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało papieża Benedykta XVI.

14 kwietnia 2007 ustąpił z urzędu arcybiskupa Utrechtu, ale kierował tą archidiecezją do 26 stycznia 2008, gdy władzę objął w niej nowy metropolita kard. Willem J. Eijk. Po przejściu na emeryturę kard. Simonis mieszkał przez jakiś czas w Nieuwkuijk w Brabancji, a następnie w Mariapolis- ośrodku ruchu Focolari. Ostatnie lata spędził natomiast w domu opieki w Voorhout.

W nocie episkopatu Holandii podkreślono, że kard. Simonis był głęboko zatroskany przyszłością Kościoła w Holandii, co wyrażał regularnie w rozmowach i wywiadach.

Podając wiadomość o jego śmierci, kard. Willem Eijk przypomniał, że kard. Simonis rozpoczął swoją biskupią posługę, kiedy Kościół w Holandii doświadczał silnej polaryzacji. Nie przeszkodziło mu to jednak w urzeczywistnianiu swego biskupiego zawołania: „Aby świat Cię poznał” – dodał hierarcha.

Po śmierci prymasa-seniora Kolegium Kardynalskie liczy 220 członków, w tym 122 posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe oraz 98, którzy przekroczyli 80 rok życia i są pozbawieni tego prawa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter