24 października
sobota
Rafala, Marcina, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł bp Stanisław Stefanek - uroczystości pogrzebowe

Ocena: 0
1285

Zmarł bp Stanisław Stefanek. Biskup senior diecezji łomżyńskiej miał 83 lata. Należał do Towarzystwa Chrystusowego, a podczas swojej działalności ogromną troską otaczał rodzinę. W kondolencjach po jego śmierci abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że zmarłego najpełniej opisują słowa: „We wszystkich Chrystus”, pochodzące z zawołania biskupiego bp. Stanisława Stefanka.
Główne uroczystości pogrzebowe śp. bp. Stanisława Stefanka odbędą się w czwartek 23 stycznia w Łomży.

Fot. twitter/agencja_KAI

Jako 13-latek bp Stanisław Stefanek wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ziębicach koło Wrocławia. Świecenia kapłańskie przyjął w 1959 roku. Jego biskupia droga rozpoczęła się w Szczecinie, gdzie w 1980 roku został biskupem pomocniczym. Od roku 1996 do 2011 pełnił posługę ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej.

Wiele czasu i uwagi poświęcał rodzinie. Był członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny, a także członkiem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny, którym to gremium również kierował. Przed laty w rozmowie z KAI wyraził przekonanie, że rodzina dzięki sakramentowi małżeństwa jest zdolna obronić się przez każdym zagrożeniem.

„Rodzina z zamysłu Bożego jest pod szczególną opieką Kościoła, bo to jest więź sakramentalna i właśnie w tejże sakramentalnej więzi liczymy na przebudzenie i odbudowanie świadomości rodziny. To, co Prymas Tysiąclecia mówił o rodzinie Bogiem silnej, co powtórzył Jan Paweł II, to jest właściwie program na jutro” - mówił biskup Stefanek.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski kondolencje po śmierci biskupa Stefanka złożył abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu nawiązał do zawołania biskupiego zmarłego: „We wszystkim Chrystus”. Abp Gądecki zauważył, że słowa te przede wszystkim wyrażały charakterystyczny rys człowieczeństwa bp. Stanisława Stefanka, „o czym mógł przekonać się każdy, kto zwrócił się do niego z prośbą o radę lub pomoc”. Bp Stanisław Stefanek przeżył w kapłaństwie 60 lat, w tym w biskupstwie niemal 40.

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE

Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Zmarły ordynariusz łomżyński w latach 1996-2011 zostanie pochowany w miejscowej katedrze.

Serdecznie zapraszam Was Drodzy Bracia i Siostry do wspólnej modlitwy za zmarłego Pasterza. Słowa szczególnej zachęty kieruję do mieszkańców Łomży i Diecezjan. Niech te dni czuwania przy trumnie śp. Biskupa Stanisława odnowią naszą wiarę i miłość do Boga i drugiego człowieka. Będzie to największy wyraz naszej pamięci o drogim nam Zmarłym i wypełnieniem Jego testamentu

– napisał w liście do diecezjan bp Stepnowski.

W poniedziałek 20 stycznia od godz. 17.00 nastąpi wystawienie trumny z ciałem Zmarłego w kaplicy w Domu Wspólnoty Kapłańskiej. O godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św. żałobna w intencji śp. bp. Stefanka dla mieszkańców Domu.

21 stycznia od godz. 16.00 trumna zostanie wystawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (kościół seminaryjny). Tam o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. żałobna. W środę w świątyni trumna będzie wystawiona od godz. 15.00, a o godz. 17.00 nastąpi przeniesie trumny z ciałem śp. bp. Stanisława Stefanka do katedry łomżyńskiej, gdzie godzinę później zostanie odprawiona Msza św. żałobna. Po Mszy św. do godz. 21.00 potrwa modlitewne czuwanie ruchów i stowarzyszeń diecezji łomżyńskiej.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 23 stycznia. O godz. 9.00 nastąpi wystawienie ciała w katedrze. O godz. 11.00 celebrowana będzie Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Homilię wygłosi biskup świdnicki Ignacy Dec. Po Mszy św. ciało śp. bp. Stanisława Stefanka zostanie pochowane w katedrze.

W budynku Kurii Diecezjalnej w dniach uroczystości pogrzebowych zostanie wyłożona księga kondolencyjna.

Bp Janusz Stepnowski zachęcił w liście do diecezjan, aby uwzględniając wrażliwość śp. bp. Stanisława Stefanka na sprawy związane z obroną życia i rodziny, aby zamiast kwiatów złożyć ofiarę przeznaczoną na Fundusz Obrony Życia.

W swoim liście przypomniał też o bogatym doświadczeniu posługi duszpasterskiej Zmarłego Biskupa, zarówno w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i wcześniej w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej, którego był członkiem, jak i po przybyciu do diecezji łomżyńskiej w 1996 r.

Bp Stepnowski przypomniał, że przejście na emeryturę w 2011 roku bp Stefanek nie zaprzestał posługi sakramentalnej, ale w dalszym ciągu aktywnie podejmował działania duszpasterskie, zwłaszcza na rzecz rodzin, głosił katechezy i konferencje.

Biskup Stanisław zachwycał oczytaniem, wiedzą historyczną, optymistycznym podejściem do życia, pokorą, trzeźwym spojrzeniem na ojczyźnianą rzeczywistość. Ten optymizm nie opuścił Księdza Biskupa w czasie zmagania się w ostatnim okresie życia z doświadczeniem choroby i cierpienia. Nasze wdzięczne serca zachowają pamięć o Jego pięknej pasterskiej posłudze pośród nas

– napisał ordynariusz łomżyński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 października

Sobota, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Antoniego Marii Clareta, biskupa

Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika,
lecz pragnę, aby się nawrócił i miał życie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,7-16; Ps 122,1b-2.4-5; Łk 13,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter