28 lutego
piątek
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zło dobrem zwyciężał

Ocena: 0
1251

- Była to męczeńska śmierć za wiarę, w obronie godności człowieka i naszej ojczyzny, w imię ewangelicznej zasady: „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Ksiądz Jerzy Popiełuszko miał dwóch mistrzów: Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego – mówił kard. Kazimierz Nycz 19 października, w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci słynnego kapelana „Solidarności” w wypełnionym do ostatniego miejsca kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie.

fot. ks. Julian Głowacki / Idziemy

U GROBU KSIĘDZA JERZEGO

Obecni byli członkowie rządu i samorządów, przedstawiciele prezydenta i służb mundurowych, „Solidarności” i PiS, rodzina Księdza Jerzego.

– Nie wolno poddać się złu. W mrocznym czasie komunizmu, okresie zniewolenia i pogardy wobec człowieka zajaśniał blask świętości. Księże Jerzy, uczyń wyznawców Chrystusa apostołami prawdy, przebaczenia i pojednania – mówił w kazaniu biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Odmówiono Litanię do bł. Księdza Jerzego.

Przewodniczący liturgii kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę, gdzie w specjalnej gablocie wystawione zostały relikwie sutanny męczennika z godziny śmierci. Na grobie bł. Jerzego złożono kwiaty. Cały dzień honorową wartę przy grobie pełniło blisko sto pocztów sztandarowych „Solidarności” z całej Polski, od górników do stoczniowców.

Dzień wcześniej, 18 października, wieniec na grobie Księdza Jerzego złożył prezydent Andrzej Duda, w obecności świadków życia kapłana, którzy poprowadzili potem „Wieczór świadków” o jego drodze życia oraz dojrzewaniu do świętości. Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki zorganizowało 20 października grę miejską „Zło dobrem zwyciężaj”. Jednym z miejsc była Huta Warszawa, gdzie emerytowani członkowie „Solidarności” z 1980 r. opowiadali o burzliwych latach 80. i duchowej opiece ks. Popiełuszki.

Maciej Buda


NA TAMIE WE WŁOCŁAWKU

Tam, gdzie zakończyło się życie ks. Jerzego Popiełuszki, uroczystości rozpoczęły się 18 października o godz. 17. Pod krzyżem na końcu wiślanego cypla, na wysokości miejsca, gdzie złożono ciało męczennika po wydobyciu z Wisły, zgromadziło się kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, przedstawiciele „Solidarności”, rządu i parlamentu, władz wojewódzkich i miejskich, kapłani, siostry zakonne, klerycy oraz włocławianie. Rozważając tajemnice bolesne Różańca, zgromadzeni wyruszyli w procesji z relikwiami do Sanktuarium Męczeństwa bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie przy ołtarzu polowym biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył Mszy Świętej.

W homilii ks. prałat Krzysztof Karpiński, ppłk. Wojska Polskiego, odwoływał się do swojego pobytu w czasach formacji seminaryjnej w wojsku w Bartoszycach. W tej samej jednostce dla kleryków wcześniej (1966-1968) odbył zasadniczą służbę wojskową ks. Popiełuszko. – Mógłbym wiele powiedzieć o bezdusznych metodach stosowanych wobec Kościoła w tej jednostce. Sam służyłem w niej w latach 1976-1978 i jeszcze doświadczyłem bycia podkomendnym dowódców z czasów Księdza Jerzego – powiedział.

– Ksiądz Jerzy jest świadkiem miłości, wołał i woła o wyobraźnię miłości. Woła, żeby nie zamykać oczu na zło, które realnie istnieje w świecie i w Polsce. Bo czymże są obecnie te obwoźne parady sodomitów, na których obrażani są ludzie wiary, symbole religijne i najświętsze słowa, za które bohaterowie oddawali życie – stwierdził ks. Karpiński.

Przy Sanktuarium Męczeństwa bł. Jerzego Popiełuszki, którym opiekuje się Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani, funkcjonuje muzeum. Można je odwiedzić po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod numerem 601 354 793 lub 601 058 809.

ks. Julian Głowacki

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli,
a Pan Bóg będzie z wami

Dziś w Kościele: piątek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 58, 1-9a; Ps 51, 3-6b.18-19; Mt 9, 14-15
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
28 lutego – Parafia MB Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5A, DW-P)

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -