31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zespół Caritas Ukraina zmuszony do opuszczenia terenów przyfrontowych

Ocena: 5
323

Pracownicy Caritas Ukraina – organizacji charytatywnej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, ze względu na eskalację działań wojskowych w tym rejonie musieli opuścić tereny przyfrontowe w Donbasie – poinformowała włoską agencję SIR jej dyrektor, Tatiana Stawnychy.

Fot. caritas.ua

Od początku bieżącego roku mobilny zespół Caritas z Zaporoża kontynuuje pomoc w postaci zestawów żywnościowych w obwodzie donieckim. „Mamy zespoły, które regularnie jeżdżą do miejscowości przygranicznych, aby nieść pomoc humanitarną, ale w czwartek musiały wracać” – powiedziała dyrektor Caritas Ukraina.

Obserwujemy sytuację, czekając, aż stanie się ona na tyle bezpieczna, że nasz zespół będzie mógł powrócić i kontynuować niesienie pomocy humanitarnej w tym regionie

- dodaje zaznaczając, że Ukraińcy nie panikują i są odporni, ale istnieje duża presja wewnętrzna. Podczas gdy dyplomaci pracują nad tym, by nie dopuścić do całkowitej eskalacji sytuacji w Donbasie, pracownicy Caritas są zaniepokojeni ciągłymi naruszeniami zawieszenia broni na „linii kontaktu” – powiedziała Tatiana Stawnychy.

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej poinformowało, że do 20 lutego w obwodzie rostowskim znalazło się ok. 61 tys. ewakuowanych (władze lokalne mówią o niespełna 7 tys.), którzy mają zostać rozmieszczeni w różnych regionach Rosji. Caritas Ukraina podaje dane rosyjskie, ale zwraca też uwagę, że cały region liczy 7 milionów mieszkańców i choć wielu wyjeżdża, to wielu pozostaje, a warunki życia stają się z dnia na dzień coraz trudniejsze. Żywność, woda pitna, leki, ogrzewanie, a przede wszystkim wsparcie psychologiczne – to pomoc humanitarna, którą Caritas Ukraina dostarcza do tych regionów. Dwie grupy ludności są najbardziej dotknięte i „wrażliwe”: osoby starsze, które „mają szczególne potrzeby, ponieważ często nie mogą się przemieszczać ze względu na problemy zdrowotne” oraz rodziny z dziećmi. „Są to dzieci urodzone i wychowane w czasie wojny, które znają tylko taką rzeczywistość i taki sposób istnienia” – powiedziała włoskiej agencji SIR Tatiana Stawnychy. „Wojna trwa już od ośmiu lat, to nie jest nowy stan. Nasi pracownicy i psychologowie pracowali na tym froncie nie tylko z dziećmi, ale także z nauczycielami i rodzicami w ramach projektu obejmującego 17 szkół w okolicy” – podkreśliła dyrektor Caritas Ukraina.

Pogorszenie się dialogu politycznego i potencjalna eskalacja działań wojennych grożą gwałtownym wzrostem tych potrzeb – zauważa Caritas. „Wojna jest straszna i byłaby w tej chwili najbardziej tragicznym wynikiem” – stwierdziła Stawnychy.

Należy kontynuować wszelkie wysiłki dyplomatyczne, starając się znaleźć każdą możliwą drogę, każde możliwe rozwiązanie, aby uniknąć konfliktu. Po ośmiu latach konfliktu nikt tu nie chce wojny. Apelujemy o rozwiązanie dyplomatyczne. Ponieważ wojna niszczy wszystko, to oznacza utratę życia, traumę, brak dostępu do podstawowych dóbr, takich jak woda pitna, żywność, ogrzewanie. Jest to rozpad społeczeństwa

– powiedziała agencji SIR dyrektor Caritas Ukraina.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter