25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ze świętym Józefem do Maryi

Ocena: 0
490

„Wszyscy wiemy, że współczesny kryzys ludzkości nie jest powierzchowny, ale głęboki. Dlatego nowa ewangelizacja winna posługiwać się językiem miłosierdzia, na który składają się przede wszystkim gesty i postawy, a potem także słowa” – mówił abp Stanisław Gądecki do mężczyzn i młodzieńców, którzy przybyli w XVIII Archidiecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium maryjnego w Tulcach k. Poznania.

Piesza pielgrzymka wyruszyła 20 czerwca o godz. 7 z Sanktuarium św. Józefa (z kościoła O. Karmelitów na wzgórzu św. Wojciecha) Mężczyźni pielgrzymowali z obrazem św. Józefa: wspólnie z Józefem wli do Maryi. Pielgrzymowali do Tulec jednoszcześnie także z innych miejsc: z Puszczykowa, Starołęki, Antoninka, Biezdrowa i Swarzędza.

Na miejscu metropolita poznański przewodniczył Mszy św. na placu koronacyjnym nieopodal tuleckiej świątyni. W homilii zwrócił uwagę na postępujący w Polsce problem sekularyzacji oraz na odnotowywany w sondażach spadek zaufania polskiego społeczeństwa do Kościoła katolickiego, zwłaszcza wśród młodzieży. Wskazał na kilka powodów tego stanu rzeczy.

Niektórzy cierpią z tego powodu, że Kościół za bardzo dostosował się do wymogów dzisiejszego świata. Inni, przeciwnie, są poirytowani, bo w ich odczuciu jest on właśnie zbytnio wyobcowany z tego świata. U większości ludzi niezadowolenie bierze się z tego, że jest on w ich rozumieniu instytucją nieróżniącą się od wielu innych i jako taki ogranicza ich wolność

– zauważył abp Gądecki. Podkreślił, że do najpoważniejszych powodów każdego kryzysu należy najpierw kryzys chrześcijańskiej nadziei.

Korzenie nadziei zostały przeniesione z obietnicy wiary w obietnicę dobrobytu. Niestety, kto ogranicza swoje życie wyłącznie do doczesnych celów, ten wcale nie jest skłonny przejmować się czekającym go w przyszłości spotkaniem z Bogiem

– przekonywał metropolita poznański. Zaznaczył, że przyczyną upadku chrześcijańskiej nadziei w Polsce „jest także przerost indywidualizmu, którego konsekwencją w życiu publicznym stają się relatywizm i erozja trwałych wartości”.

Abp Gądecki zauważył, że innym czynnikiem upadku chrześcijańskiej nadziei są – „zamaskowana pod hasłami wolności i praw człowieka – wielokierunkowość i ogólnikowość wartości, z której każdy może wyczytać, co zechce, i z której zupełnie nic nie wynika”.

W opinii metropolity poznańskiego, chrześcijańską nadzieję osłabia też przekonanie, że człowiek zostanie ostatecznie zbawiony przez naukę i technikę oraz zaniedbywanie wiedzy religijnej, które powoduje kształtowanie się religijności opartej nie tyle na rozumie, ile na emocjach.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że innym czynnikiem wpływającym na postrzeganie stanu Kościoła w Polsce jest „współczesna kultura cyfrowa, kształtowana przez hermetycznie zamknięte światy cyfrowe, przede wszystkim mediów społecznościowych”.

„Kultura ta niesie ze sobą – tak u nas, jak i w innych częściach świata – niebezpieczeństwo uzależnienia, izolacji i postępującej utraty kontaktu z rzeczywistością, utrudniając rozwój autentycznych relacji międzyludzkich” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP wskazał, że odpowiedzią na sekularyzację powinno być zdanie się na moc słowa Jezusowego i mądra ewangelizacja.

Wskazując na środki, jakie winny towarzyszyć odnowie życia wiary, abp Gądecki wymienił powrót do uczestnictwa w sakramentach, powrót do spowiedzi i Eucharystii, lekturę Ewangelii oraz modlitwę osobistą.

„Nade wszystko zaś kontakt z żywą wspólnotą, w której co tydzień można się modlić. Nie zapominajmy przy tym, że wiara to przede wszystkim dzieło Boże, a nie tylko ludzkie” – zaznaczył arcybiskup.

Przewodniczący KEP podkreślił, że ewangelizacja musi być przede wszystkim świadczeniem o przemianie własnego wnętrza, o tym, że „zmartwychwstanie Chrystusa przekształciło się w nasze duchowe zmartwychwstanie”.

Zwrócił uwagę, że młodzież potrzebuje dziś „przewodników, z którymi będzie mogła przeżywać swoje wzloty i upadki, dostrzegając w nich prawdziwych, autentycznych towarzyszy swojej niełatwej drogi”.

Łatwo jest dzisiaj wydawać wyroki na młodych, którzy odwrócili się plecami do Pana Boga i do instytucji Kościoła. Dużo trudniej jest „dołączyć” do nich – podobnie jak Jezus dołączył do uczniów idących do Emaus. Bez cierpliwego towarzyszenia młodym oraz nawrócenia pastoralnego całej wspólnoty Kościoła osiągnięcie tego celu będzie niemożliwe

– stwierdził metropolita poznański.

Wśród pielgrzymów zgromadzonych na placu koronacyjnym, nieopodal świątyni, byli m.in. przedstawiciele Rycerzy Kolumba, bractw kurkowych, członkowie męskich grup duszpasterskich oraz ojcowie z synami.

Po raz szósty do Tulec przyszła też Pielgrzymka Piesza od św. Józefa do Maryi. Mężczyźni przybyli z kopią obrazu św. Józefa z sanktuarium św. Józefa w Poznaniu.

XVIII pielgrzymce mężczyzn towarzyszyło hasło: „Eucharystia daje życie”.

Eucharystia daje moc, uzdrawia, przemienia i ubogaca człowieka. W Eucharystii najpełniej jednoczymy się z Jezusem

– mówi KAI ks. Marian Libera. Kustosz tuleckiego sanktuarium przypomina, że trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa ma być kontemplacją oblicza Chrystusa.

Pandemia mocno ograniczyła udział wiernych w nabożeństwach, a zwłaszcza w Eucharystii. Dziś potrzebny jest powrót do adoracji Jezusa eucharystycznego, do kontemplowania Jego oblicza, o którym mówił św. Jan Paweł II

– zauważa ks. proboszcz Libera.

Pątnicy wysłuchali też świadectwa Rafała Piechy z Siemianowic Śląskich.

Pielgrzymkę zakończyły Koronka do miłosierdzia Bożego i uroczyste wykonanie Akatystu ku czci św. Józefa, Oblubieńca Bogarodzicy. Pielgrzymi przybyli do sanktuarium maryjnego pieszo, na rowerach i motocyklach, m.in. z Poznania, Puszczykowa i z Antoninka. Do tuleckiego sanktuarium przybyła też grupa bezdomnych ze Schroniska św. Brata Alberta.

Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r., ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę, figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. 2 września 1979 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi.

Do tuleckiego sanktuarium pielgrzymują nie tylko młodzieńcy i mężczyźni uczestniczący w Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, ale przede wszystkim rzesze pątników nawiedzających to miejsce w czasie wrześniowego Wielkiego Odpustu Maryjnego ku czci Narodzenia NMP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter