22 czerwca
piątek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zbliżyć się do Jezusa

Ocena: 0
445

– Okres Wielkiego Postu jest dobrą okazją, aby zbliżyć się do Jezusa, spotkać Go na modlitwie w dialogu serca z sercem, zobaczyć Jego oblicze w twarzy cierpiącego brata czy siostry – zachęcił Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie.

fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież nawiązał do fragmentu dzisiejszej Ewangelii, opowiadającego o dialogu Jezusa z Samarytanką. Przypomniał, że spotkanie to miało miejsce w czasie, gdy Jezus przemierzał Samarię, region między Judeą a Galileą, zamieszkały przez ludzi, którymi Żydzi gardzili, uważając ich za schizmatyków i heretyków. Ale to właśnie mieszkańcy tego regionu staną się jednymi z pierwszych, którzy przyjmą chrześcijańskie przepowiadanie apostołów. Jezus przy studni poprosił przybyłą tam kobietę, żeby zaczerpnęła wody, by mógł się napić. Rozpoczął z Samarytanką dialog, w którym mówił o „wodzie żywej”, takiej wodzie, która zaspokaja wszelkie pragnienie i staje się niewyczerpalnym źródłem w sercu tego, kto ją pije.

Franciszek przypomniał, że podczas rozmowy z Jezusem kobieta uświadomiła sobie, że człowiek, z którym rozmawiała, jest prorokiem. Powierzyła Mu swoje życie i zadawała Mu pytania religijne. – Jej pragnienie miłości i życia w pełni nie zostało zaspokojone przez pięciu mężów, których miała, a wręcz przeciwnie – doznała rozczarowań i oszustwa. Dlatego uderzył ją wielki szacunek, jaki żywił dla niej Jezus, a kiedy do niej mówił wprost o prawdziwej wierze jako o relacji z Bogiem Ojcem „w Duchu i prawdzie”, to zdała sobie wtedy sprawę, że ten człowiek może być Mesjaszem, a Jezus – co zdarza się niezwykle rzadko – potwierdził [jej przypuszczenia]: „Jestem Nim Ja, który z tobą mówię” – podkreślił papież.

Przypomniał też, że woda, która daje życie wieczne, została wlana w nasze serca w dniu naszego chrztu. Wówczas Bóg nas przemienił i napełnił swoją łaską. Franciszek podkreślił, że w dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi do nas tak, jak do Samarytanki. – Okres Wielkiego Postu jest dobrą okazją, aby zbliżyć się do Niego, spotkać Go na modlitwie w dialogu serca z sercem, zobaczyć Jego oblicze w twarzy cierpiącego brata czy siostry. W ten sposób możemy odnowić w nas łaskę Chrztu świętego, zaspokoić pragnienie u źródła Słowa Bożego i jego Ducha Świętego i odkryć w ten sposób również radość stawania się budowniczymi pojednania i narzędziami pokoju w życiu codziennym – zachęcał Franciszek.

Na zakończenie papież wezwał: "Niech Maryja Panna pomoże nam nieustannie czerpać z łaski, która wypływa ze skały, którą jest Chrystus Zbawiciel, abyśmy mogli z przekonaniem wyznawać naszą wiarę i z radością głosić cuda miłości Boga, Boga miłosiernego, będącego źródłem wszelkiego dobra".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły