19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zatroskani o młodzież

Ocena: 0
1463

Parafia bł. Honorata Koźmińskiego w Chrośli stosuje interesujące sposoby na formację wiernych. W czasie pandemii korzysta z narzędzi medialnych i mediów społecznościowych.

fot. archiwum ks. proboszcza

Parafia jest niewielka, liczy około 1900 wiernych z czterech wiosek: Chrośla, Ruda, Bykowizna i Choszczak. W regionie osiedlają się nowe osoby – ze względu na relatywnie tanie grunty niedaleko Warszawy – szybko integrując się ze stałymi mieszkańcami, którzy chętnie spotykają się z nowymi sąsiadami.

Ks. proboszcz Robert Pawlak wielokrotnie słyszał od parafian o przypadkach młodych ludzi odchodzących od Kościoła. W październiku 2020 r. podczas odpustu parafialnego narodził się pomysł modlitwy o nawrócenie dzieci, wnuków i polskiej młodzieży. Od tego czasu nabożeństwo odbywa się cyklicznie trzynastego dnia miesiąca, we wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego.

– Goszczący w naszej wspólnocie ks. Paweł Czeluściński z parafii św. Józefa Robotnika z rosyjskiego Surgutu podsunął mi pomysł. Przypomniał, że bł. Honorat utracił wiarę w młodości, po czym na nowo odnalazł Boga dzięki wstawiennictwu modlitewnemu swojej mamy, i mógłby patronować modlitwie o nawrócenie młodych osób – mówi o powstaniu inicjatywy ks. proboszcz.

Podczas nabożeństwa jest czas na sakrament pokuty i pojednania, a także Różaniec z rozważaniami bł. Honorata, litanię oraz specjalną modlitwę za przyczyną patrona parafii. Ludzie z uwagą słuchają świadectwa wiary zaproszonych gości. Na przygotowanych kartkach można wypisać imiona osób polecanych Bogu.

– Istnieje możliwość złożenia prośby za pośrednictwem poczty elektronicznej: proboszcz@parafiachrosla.pl. Wierni z całej Polski przysyłają imiona swoich dzieci i wnuków, które włączamy w modlitwę. Zachęcam parafian, żeby nie ograniczali się do modlitwy za młodych raz w miesiącu, ale regularnie modlili się w tej intencji – podkreśla ks. Robert.

W czasie ubiegłorocznego Wielkiego Postu ks. proboszcz z p. Agnieszką Gawin, prowadzącą parafialne konto na Facebooku, ogłosił konkurs plastyczny dla dzieci, na rysunek wybranej stacji Drogi Krzyżowej. Wpłynęło około dwudziestu prac – cieszy się ks. Robert. Kolejną inicjatywą dla najmłodszych w czasie pandemii było zamieszczenie na stronie parafialnej scenariusza przedstawienia „Domowy teatr” na temat modlitwy, postu i jałmużny, do odegrania przez rodziców z dziećmi.

Kilka parafianek z Chrośli i sąsiedniej parafii Dębe Wielkie założyło Szkołę Żon. Na comiesięcznych spotkaniach, korzystając z wartościowych katolickich publikacji książkowych, panie rozmawiają o tym, jak dzisiaj można być piękną, mądrą i dobrą kobietą, żoną, matką oraz chrześcijanką.

– Na święto Świętej Rodziny zamówiłem w firmie poligraficznej ikony. Po każdej Mszy św., podczas której odbywało się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, wręczaliśmy wizerunki Świętej Rodziny z dołączoną propozycją modlitwy rodzinnej w domu oraz propozycją ciepłej rozmowy pomiędzy małżonkami i dziećmi – opowiada ks. Robert.

Niedawno w parafii powstała grupa licząca kilkanaście małżeństw, które są zaangażowane w posługę podczas liturgii. Ks. Robert jest jedynym księdzem w parafii, dlatego bardzo ceni tę pomoc.

Parafia szeroko wykorzystuje narzędzia multimedialne do formacji wiernych. – Na fanpage’u na Facebooku prowadziłem raz w tygodniu Parafialny Kurs Biblijny. Opowiadałem parafianom o powstaniu Pisma Świętego, jak je czytać i rozumieć. Nagrywałem także filmy z serii „Z biblioteczki ks. proboszcza”. Stwierdziłem, że na czas izolacji warto podpowiedzieć wiernym ciekawe publikacje. Wyciągnąłem z własnych półek kilka książek, które omawiałem, i zachęcałem do ich przeczytania. Każde spotkanie miało oddzielną tematykę, dotyczącą m.in. klasyki duchowości, życiorysów świętych, świadectw ludzi czy działalności literackiej św. Jana Pawła II – relacjonuje ks. proboszcz.

Pod koniec listopada ks. Robert zaproponował cotygodniowe spotkania formacyjne dla młodzieży. Mają one formę minikonferencji, dyskusji z pytaniami, które mają pomóc w dzieleniu się doświadczeniem wiary. – Ostatnio oglądaliśmy komedię „Jak Bóg da”, która była przyczynkiem do rozmowy o tym, jakich księży oczekuje młodzież. Jeśli będzie taka możliwość, chcielibyśmy wyjechać na wakacje na rajd rowerowy lub w góry – planuje ks. Pawlak.

Parafia włączyła się w inicjatywę Różaniec do Granic Nieba. Na początku, gdy w kościele mogło przebywać tylko pięć osób, wierni uczestniczyli w różańcu transmitowanym na Facebooku. Ciekawym pomysłem była możliwość dzwonienia przez parafian na podany numer telefonu i poprowadzenia dziesiątki różańca. – Przystawiałem słuchawkę do mikrofonu, przez który prowadzona była transmisja. To doświadczenie pozytywnie wpłynęło na jedność osób uczestniczących w modlitwie. Całe życie parafialne ożywia Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu z czwartku na piątek, trwająca dwadzieścia cztery godziny – relacjonuje ks. Robert. Dużym zainteresowaniem cieszą się róże różańcowe, a szczególnie Różaniec Rodziców za Dzieci.

Ks. proboszcz zaznacza, że jest zwolennikiem ciągłej formacji, począwszy od kursu przygotowującego do małżeństwa, przez dalszą pracę duszpasterską z rodzinami dzieci chrzczonych i przygotowujących się do I Komunii Świętej. – Istotne, by formacja była zaplanowanym procesem wzrastania w wierze, a nie pojedynczymi epizodami – podkreśla.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter