19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zanurzeni w modlitwie

Ocena: 0.02
957

W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce wierni szczególnym kultem otaczają Jezusa Eucharystycznego i Maryję. W parafii działają prężnie 3 wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej, 6 kręgów Kościoła Domowego, młodzież z Ruchu Światło-Życie, Odnowa Duchu Świętym oraz Grupa Charytatywna.

fot. Patryk Lubryczyński

W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce wierni szczególnym kultem otaczają Jezusa Eucharystycznego i Maryję.

W parafii działają prężnie 3 wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej, 6 kręgów Kościoła Domowego, młodzież z Ruchu Światło-Życie, Odnowa Duchu Świętym oraz Grupa Charytatywna.

Cykliczną inicjatywą modlitewną jest „Jerycho Różańcowe – Nieustanna Modlitwa”, w tym roku organizowane pomiędzy 5 a 11 września. W programie Jerycha jest czas na cichą adorację Najświętszego Sakramentu, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Różaniec prowadzony przez poszczególne wspólnoty.

Od ponad 20 lat w nocy z pierwszego piątku na pierwszą sobotę miesiąca trwa Nocna Adoracja Jezusa Eucharystycznego. Szczególną intencją tej modlitwy była prośba o łaskę intronizacji Chrystusa Króla w Zielonce, co dokonało się w Uroczystość Chrystusa Króla w 2000 r., dzięki osobistemu zaangażowaniu ówczesnego proboszcza Mieczysława Stefaniuka. Czuwanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 21, po której jest czas na suplikacje, czyli śpiewy o charakterze pokutnym i błagalnym. Wierni modlą się modlitwami bliskimi służebnicy Bożej Rozalii Celakównie, zainspirowani duchowością kandydatki na ołtarze. Podczas inicjatywy uczestniczą też w Drodze Krzyżowej, czytają Pismo Święte, odmawiają i rozważają poszczególne tajemnice Różańca.

Ks. proboszcz Kazimierz Seta podkreśla, że w czasie ograniczenia limitu wiernych w kościołach wprowadził możliwość skorzystania z całodziennej adoracji Jezusa Eucharystycznego i spowiedzi. – Do dziś z tego trudnego czasu zachowaliśmy praktykę adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyni od poniedziałku do soboty w godz. 8.00–18.00. Na każdą godzinę danego dnia wyznaczone są dwie lub trzy osoby, które adorują Pana Jezusa i czuwają nad bezpieczeństwem Najświętszego Sakramentu. Poprzez tę służbę dają możliwość adoracji osobom, które przychodzą okazjonalnie – opowiada.

Wieloletnia parafianka, Joanna Wolf z Kręgu Domowego Kościoła, przyznaje, że ma przeświadczenie o otwartości, życzliwości oraz ojcowskim błogosławieństwie ze strony posługujących przez lata w parafii księży proboszczów. – Parafia jest dla mnie ciepłym i dobrym domem, który chętnie odwiedzam. Nieraz słyszę od gości przyjeżdzających na różne uroczystości, że czują się u nas dobrze – mówi. Dariusz Baran, główny ceremoniarz i ministrant, żartobliwie dodaje, że chodzi do pracy, aby mieć, z czego żyć, do domu, żeby mieć, gdzie spać, a resztę czasu poświęca dla Służby Liturgicznej Ołtarza. – Wyróżnia nas spory wybór grup formacyjnych. Moim zdaniem znalezienie miejsca we wspólnocie modlitewnej pozwala być bliżej Boga. Sam udział w niedzielnej Eucharystii jest niewystarczający – przekonuje.

Spośród licznych wspólnot modlitewnych warto wspomnieć o 30-osobowej Grupie Pokutnej, której członkowie raz w miesiącu poszczą o chlebie i wodzie w intencji ks. proboszcza. Prężnie działa również Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu. Dzięki jego istnieniu trwa peregrynacja małej kapliczki z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Istotny wpływ dla funkcjonowania parafii ma kilkuosobowa grupa porządkowa, która sprząta i układa kwiaty w kościele oraz pielęgnuje przykościelny ogród. Obok świątyni znajduje się Dom św. Józefa mieszczący poradnię rodzinną, psychologiczną i prawną. Miejsce to stanowi cenne zaplecze dla spotkań grup modlitewnych.

Parafianie i osoby przyjeżdzające z innych miejscowości mogą skorzystać z posługi ks. rezydenta – egzorcysty Marcina Hołuja. Duszpasterz pomaga uwolnić się od węzłów zła i różnych zagrożeń duchowych. Przede wszystkim poprzez możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania z modlitwą egzorcyzmem. W każdy drugi czwartek miesiąca sprawuje Eucharystię, po której jest odmawiany Różaniec.

W pracę na rzecz parafii zaangażowane są Siostry Dominikanki Misjonarki od Jezusa i Maryi. Katechizują dzieci mieszkające na terenie Zielonki oraz prowadzą grupę Bielanek. W tegoroczne wakacje przy wsparciu rodziców Bielanki utworzyły w ogrodzie za kościołem kawiarenkę. Można było zjeść smaczne ciasto i wypić sok, a uzyskany ze sprzedaży dochód został przeznaczony na 3-dniowe rekolekcje dla dziewczynek w Zgromadzeniu Sióstr Dominikanek Misjonarek od Jezusa i Maryi w Zielonce.

We wnętrzu świątyni uwagę zwraca ufundowana przez parafian z inicjatywy poprzedniego proboszcza, ks. prałata Mieczysława Stefaniuka, kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przyozdobiona sukienką, wykonaną z przekazanej przez wiernych biżuterii. – Każdego dnia przed pierwszą i po ostatniej Mszy św. wizerunek Pani Jasnogórskiej jest odsłaniany wraz z odegraniem fanfar – wyjaśnia ks. proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter