18 września
wtorek
Irmy, Stanislawa, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zamek Książ: konferencja w 50. rocznicę listu o pojednaniu

Ocena: 0
899

Biskup świdnicki Ignacy Dec, przewodniczył 5 grudnia w Zamku Książ, Mszy Świętej na rozpoczęcie okolicznościowej konferencji w 50. rocznicę orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich.

2015-12-05 15:22
xdm / Wałbrzych (KAI), sg

Homilię wygłosił bp Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej, który w 1973 r. został wyświęcony na kapłana z rąk kard. Bolesława Kominka, autor listu o przebaczeniu.

W homilii bp Jan Tyrawa wyjaśniając, czym kierował się kard. Bolesław Kominek pisząc Orędzie Episkopatu Polski do Biskupów Niemieckich, przytoczył wypowiedź Leszka Kołakowskiego o miłości i przebaczeniu. Wskazał, że jedynie w miłości każdy chrześcijanin potrafi zachować naukę Jezusa, a tym samym wprowadzać pokój. – Apostoł jest zobowiązany głosić naukę Ewangelii nie to po to, „aby się podobać ludziom, ale Bogu” (1 Tes 2, 7) – mówił bp Tyrawa, dopowiadając, że "musimy wiedzieć, że Bóg nie nakazuje niczego, co nie byłoby dobre samo z siebie".

– To z tego powodu Orędzie to okazało się trudne do przyjęcia, ale właśnie dlatego, że miało chrześcijański fundament, trudności te zostały szybko przezwyciężone, a ono samo objawiło swoją ostateczną wartość, aktualną do dzisiejszego dnia – podkreślił biskup bydgoski.

Przypominając postać kard. Kominka zauważył, że już od najmłodszych lat narastała w nim myśl wyrażona w Orędziu. – Wyjście z przebaczeniem i pojednaniem musiało budzić i apelować do sumień, nie można było obojętnie przejść obok, tym bardziej, że podobne inicjatywy podejmowano już wcześniej – mówił bp Tyrawa, dopowiadając, że: Memorandum Wschodnie wydane przez protestantów, sprzeciw, czy w szerszym wymiarze obojętność, jakie tym inicjatywą towarzyszyły po stronie zachodniej, mogą świadczyć również i o tym, że Wschód w świadomości przeciętnego obywatela Zachodu nie był mu już do niczego potrzebny i można było o nim zapomnieć. Był to zatem ostatni moment, aby tę inicjatywę przełamać, chodziło bowiem o kwestię egzystencjalną dla Polski i całej Wschodniej Europy – mówił biskup bydgoski.

Zadał również pytanie: Czy kard. Kominek przez wydane Orędzie osiągnął swój zamierzony cel? – Patrząc z perspektywy pięćdziesięciu lat odpowiedź jest jednoznacznie pozytywna. Jednakże z perspektywy jego czasu, kiedy umierał, mógłby słusznie powiedzieć, że jego słowo padło między ciernie, gdzie bardzo trudno było mu się przebić i to z dwóch stron – mówił bp Tyrawa.

Obecnie trwa druga część konferencji, podczas której udział biorą: biskup świdnicki Ignacy Dec, ks. inf. prof. Józef Pater, wykładowca PWT we Wrocławiu a zarazem dyrektor Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnego; ks. inf. Józef Strugarek, były sekretarz kard. Kominka; ks. prał. Peter Canicius Birkner z Görlitz.

Celem konferencji jest ukazanie rangi jakie świadectwo chrześcijańskiego orędzia pojednania z 1965 r. miało dla przełamywania barier i przezwyciężenia podziału europejskiego kontynentu i wsparcia wizji jednoczącej się Europy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI