24 sierpnia
sobota
Jerzego, Bartosza, Haliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zambia: biskupi chcą zalesiać diecezje

Ocena: 0
762

Kampanię zalesiania zambijskich diecezji zarządzili tamtejsi biskupi. Jest to reakcja na niekontrolowane wycinanie drzewostanu w tym kraju.

2016-01-29 22:37
(KAI/RV) / Lusaka, sg

Jak podkreśla koordynator inicjatywy o. Boniface Sakala, Kościół chce w ten sposób włączyć się do walki ze zmianami klimatycznymi, spowodowanymi wylesianiem Zambii. Decyzję podjęto zgodnie z zaleceniami Franciszka, zawartymi w jego encyklice „Laudato si”.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Zambii utracono bezpowrotnie ponad 13 proc. powierzchni lasów, rocznie wycinając 300 tys. ha. Główną tego przyczyną jest bieda zmuszająca do karczowania lasów pod pola uprawne lub na sprzedaż drewna. Od dwóch lat drastycznie spadł tam także poziom opadów, co stanowi poważne zagrożenie dla upraw.

W tym celu władze kraju zdecydowały włączyć się w program współpracy z ONZ, mający na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, spowodowanych wylesianiem i niszczeniem lasów w państwach rozwijających się.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 sierpnia

"Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»? Zobaczysz jeszcze więcej niż to."

Dziś w Kościele: sobota, XX tydzień zwykły
+ święto św. Bartłomieja, apostoła 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ap 21,9b-14; Ps 145,10-13ab.17-18; J 1,45-51
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -