28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Założyciel Orthodoxie.com: postawa Cyryla bolesnym ciosem dla prawosławia

Ocena: 2.65
279

Poparcie patriarchy Cyryla dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest bolesnym ciosem dla prawosławia. Wielu biskupów i środowisk prawosławnych stanowczo się temu sprzeciwia. Przypomina o tym w rozmowie z Radiem Watykańskim Christophe Levalois założyciel i dyrektor jednego z najważniejszych portali informacyjnych w Kościele prawosławnym (Orthodoxie.com).

Levalois przypomina, że Cyrla od dawna łączą z Putinem bardzo dobre relacje osobiste. Regularnie spotykają się w monastyrze wałaamskim, każdy z nich ma tam w pobliżu własną rezydencję. Co więcej, zależy im na ukazywaniu tych dobrych relacji osobistych. Obaj podzielają też tę samą ideologię ruskiego miru, która nierozerwalnie wiąże ze sobą wszystkie kraje, które wywodzą się ze chrztu Rusi. Europejskie aspiracje Ukrainy odbierają więc jako zagrożenie dla własnej cywilizacji, co uprawnia ich do interwencji zbrojnej. Patriarcha podziela argumenty władzy, ale dodaje do nich aspekt duchowy i moralny. Dla niego jest to wojna domowa, pragnie zakończenia walk, ale w żaden sposób nie próbuje powstrzymać prezydenta Putina.

Jednocześnie Levalois nie kryje, że wobec aliansu Putina i Cyryla jasną postawę żywego sprzeciwu przyjmują hierarchowie podlegający Patriarchatowi Moskiewskiemu, a rezydujący w Kijowie czy Paryżu.

Ta wojna to nowy kryzys dla Kościoła prawosławnego, który już od 2018 r. znajduje się w sytuacji kryzysowej. Wcześniej bywały napięcia, jednakże prawdziwy kryzys pojawił się po tym, jak Patriarchat Konstantynopola uznał nowy autokefaliczny Kościół na Ukrainie. Doprowadziło to do zerwania komunii między Moskwą i Konstantynopolem i ciąży na wszystkich pozostałych Kościołach. Dodatkowym ciosem było utworzenie w grudniu ubiegłego roku diecezji Cerkwi rosyjskiej w Afryce, a zatem na terytorium kanonicznym patriarchy Aleksandrii. Był to odwet Moskwy za uznanie przez ten patriarchat Cerkwi na Ukrainie. A zatem już przed wybuchem wojny sytuacja była napięta. Natomiast sama wojna jest dla wszystkim prawosławnych prawdziwym szokiem, bo Ukraina i Rosja to kraje w większości prawosławne. Przeżywamy to z wielkim bólem. (…)
Metropolita Jan, który stoi na czele rosyjskiego Kościoła prawosławnego w Europie zachodniej zajął bardzo jasne stanowisko. Stwierdził, że nie zgadza się z postawą patriarchy Cyryla, z jego poglądami, potwierdzając jednak swe przywiązanie do Cerkwi w Rosji, do rosyjskiej duchowości. Dzięki temu udało się wypracować zgodną postawę bardzo wielu prawosławnych w Europie Zachodniej

– stwierdza w rozmowie z Radiem Watykańskim Christophe Levalois.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter