21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakopane: zakończyło się zebranie plenarne Episkopatu

Ocena: 0
1142

Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi 

Z udziałem Episkopatu Polski, prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach odprawiono uroczystą Mszę św., w trakcie której odnowiono Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Zgromadzeni w zakopiańskiej świątyni uczcili w ten sposób 100. rocznicę objawień fatimskich.

Eucharystii w "polskiej Fatimie", jak nazywane jest sanktuarium na Krzeptówkach, przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Rozpoczynając Mszę św. abp Gądecki zaznaczył, że orędzie fatimskie, w słowach Matki Bożej „Moje Niepokalane Serce zwycięży” przypomina, że jakkolwiek by nam się przedstawiały obecne czasy i jakkolwiek byśmy je oceniali – ostatecznie na końcu czasów stoi zwycięstwo Maryi. – Dlatego chrześcijanin nie może być człowiekiem pesymizmu – zakończył abp Stanisław Gądecki.

Homilię wygłosił bp Virgílio do Nascimento Antunes – biskup diecezji Coimbra z Portugalii, były rektor Sanktuarium w Fatimie. Wskazał w niej, że objawienia Matki Bożej w Fatimie, odczytane przez Kościół jako smuga światła, która oświetla ciemności świata, są wołaniem nieba do ludzkości, aby nie opuszczała Domu Ojca.

Zwrócił uwagę, że Fatima nie jest orędziem tragedii. – Fatima jest orędziem nadziei! Jest krzykiem, który chce poruszyć sumienia i serca ludzi! Jest jak morze światła, które przerywa ciemności kultury grzechu i śmierci próbujące zdominować nasz świat – mówił.

Wskazał również, że pokuta i modlitwa, jako znaki powrotu do Boga, obecne były w przepowiadaniu Jezus dwa tysiące lat temu i są nadal aktualne. Zachęcił także, by w fatimskim duchu podchodzić do wszystkich trudnych chwil, cierpień, przykrości, dolegliwości, które nas dotykają. – Chodzi o to, aby je przyjmować z miłością, pokorą i modlitwą – zachęcał portugalski biskup.

Po homilii nastąpiło odnowienie Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Biskupi podpisali dokument w przerwie obrad zebrania plenarnego.

Akt Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi dokonany 6 czerwca zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września.


Ks. Marcin Iżycki – nowym dyrektorem Caritas Polska

– Moim programem jest program Episkopatu i program papieża Franciszka – zadeklarował w rozmowie z KAI ks. Marcin Iżycki, wybrany przez Episkopat na nowego dyrektora Caritas Polska. Podkreślił, że chce kontynuować dotychczasowe dzieła pomocy i zaprosił do współpracy wszystkich, którzy chcą pomagać bliźniemu.

44-letni kapłan powiedział KAI tuż po wyborze, że będzie chciał kontynuować wszystkie dzieła, realizowane w minionych latach przez kolejnych dyrektorów Caritas Polska. Wymienił tu "Wigilijne Dzieło Pomocy dzieciom", "Tornister pełen uśmiechu" czy "Skrzydła". Wskazał też na problem uchodźców i imigrantów zaznaczając, że będzie on z pewnością narastał. Zadeklarował współpracę z polską sekcją Pomocy Kościołowi w Potrzebie, kierowaną przez ks. prof. Waldemara Cisło oraz wszystkimi organizacjami i instytucjami, które zajmują się problemem uchodźców.

Ks. Iżycki przypomniał też, że przed laty organizował Dzieło Pomocy "Ad gentes" – instytucję, która także zajmuje się pomocą charytatywną, choć nie na taką skalę jak Caritas Polska. Praca ta wiązała się z wizytami w najbiedniejszych krajach świata. – Wiem, że najlepszą pomocą, jaką można nieść, jest pomoc ludziom w miejscu ich zamieszkania – podkreślił kapłan.

Ponadto na generalnego asystenta Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży został wybrany ks. dr Andrzej Lubowicki z diecezji drohiczyńskiej – od 2002 r. diecezjalny asystent KSM. Jest pomysłodawcą i współrealizatorem wielu projektów o zasięgu diecezjalnym i ogólnopolskim m.in. „Daj sobie szansę Tobie też się uda”, „Bug Rzeka Życia. Edukacja dla młodzieży młodzież dla ekorozwoju”, „Młodzi Tej Ziemi” oraz „Ogólnopolski program edukacji. Młodzi dla środowiska”.
 

Reorganizacja Kolegium Polskiego w Rzymie

Biskupi podjęli decyzję o reorganizacji Kolegium Polskiego w Rzymie. Kolegium jest jedną z dwóch placówek, w której mieszkają polscy duchowni, studiujący na rzymskich uniwersytetach.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz, decyzja o zmianach w funkcjonowaniu placówki spowodowana jest zmniejszającą się liczbą księży, a także większą liczbą uniwersytetów i wydziałów teologicznych w Polsce, na których studiowanie jest tańsze, a także bardziej osadzone w kontekście polskim.

W Rzymie funkcjonowały dotąd dwa tego typu obiekty: Polski Papieski Instytut Kościelny przy Via Pietro Cavallini oraz Papieskie Kolegium Polskie na Awentynie. Łącznie mieściły 200 studentów. Jednak w ostatnich latach miejsca wypełnione nie były nawet w połowie.

Jak podkreśla metropolita warszawski, reorganizacja kolegium nie spowoduje zamknięcia placówki. – Pamiętamy, że to właśnie tam papież Jan Paweł II mieszkał jako Karol Wojtyła i stąd wyjeżdżał na konklawe. Jest to historyczny dom i na pewno pozostanie w ciągłości tradycji kolegium – wskazał kard. Nycz.

Obiekt będzie w przyszłości pełnić najprawdopodobniej funkcję domu pielgrzyma.
 

Msza w 20. rocznicę spotkania Jana Pawła II z chorymi

Drogi dzień spotkania w Zakopanem biskupi rozpoczęli poranną Mszą świętą w kościele św. Krzyża pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Liturgia odbyła się dokładnie w 20. rocznicę spotkania papieża Jana Pawła II z chorymi i starszymi mieszkańcami Podhala.

Homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. – W jego pasterskim sercu było miejsce dla wszystkich narodów, kultur i języków, ale przecież szczególne miejsce zajmowała w jego sercu Polska, i wcale tego nie ukrywał – podkreślił arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej.

– Jan Paweł II siał obficie. Był hojnym siewcą słowa Bożego, i tak też było podczas pamiętnej wizyty w Polsce dwadzieścia lat temu. Odwiedził dziewięć diecezji i wszędzie pozostawił trwały ślad nauczania, które przynosiło owoce i często stawało się podstawą planu duszpasterskiego Kościoła lokalnego na następne lata – powiedział kard. Dziwisz.

Przypomniał także szczególne przesłanie Jana Pawła II, wypowiedziane pod Wielką Krowią: „Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”.

Na zakończenie Mszy św. burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, podziękował biskupom za zorganizowanie w stolicy Podhala zebrania plenarnego. Zapewnił również, że władze tatrzańskiego powiatu i jego mieszkańcy ponawiają hołd złożony Ojcu Świętemu i pamiętają o podjętych niegdyś zobowiązaniach.
 

Na Kalatówkach i Kasprowym Wierchu

Pierwszego dnia pobytu w Zakopanem biskupi zwiedzili pustelnię Brata Alberta na Kalatówkach a inna grupa wjechała kolejką linową na Kasprowy Wierch. – Św. Brat Albert przyszedł z pomocą potrzebującym także w diecezji przemyskiej. Ja w tym miejscu dziękuję za to niezwykłe dobre poprzez jego osobę i dzieła, które stworzył. Jakże potrzeba nam takiej prostoty w działaniu, pokory – podkreślał abp Adam Szal. Na Kalatówki wybrał się także abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Natomiast na Kasprowym Wierchu biskupi oglądali wystawę eksponatów po Janie Pawle II, obejrzeli fragment filmu i wysłuchali fragmentów wspomnień pracowników PKL o wizycie papieża Wojtyły na znanym tatrzańskim szczycie. Od tej pamiętnej wizyty minęło dokładnie 20 lat.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter