18 stycznia
wtorek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakony potrzebują synodalności, aby zapobiec wypaczeniom

Ocena: 4.95
453

„Aby nadal móc głosić Dobrą Nowinę Ewangelii w dzisiejszym świecie, Kościół musi na nowo odkryć i wprowadzić w życie synodalność, która należy do jego natury" – podkreśla s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. Pisze o tym we wprowadzeniu do kolejnej książki poświęconej skandalowi nadużyć w Kościele, tym razem w żeńskich zgromadzeniach zakonnych (Salvatore Cerunzio „Il velo del silenzio. Abusi, violenze, frustrazioni nella vita religiosa femminile”).

Fot. cathopic.com

Francuska zakonnica przyznaje, że ten wybór świadectw pozwala nam usłyszeć krzyki i cierpienia, zbyt często przemilczane, kobiet konsekrowanych, które wstąpiły do wspólnot zakonnych, aby naśladować Chrystusa i znalazły się w bolesnych sytuacjach, które w większości przypadków doprowadziły do porzucenia życia konsekrowanego. Musimy więc je wysłuchać i uświadamiać sobie, że życie konsekrowane w swej różnorodności, podobnie jak inne rzeczywistości kościelne, może rodzić zarówno to, co najlepsze, jak i to, co najgorsze. Najlepsze - gdy śluby zakonne ubóstwa, czystości i posłuszeństwa są proponowane jako droga wzrostu ludzkiego i duchowego, droga dojrzewania, która sprawia, że wzrasta wolność osób, ponieważ władza jest powołana do promowania godności osoby. Najgorsze - gdy śluby zakonne są interpretowane i realizowane w sposób, który infantylizuje, gnębi, a nawet manipuluje i niszczy ludzi.

Zdaniem s. Becquart świadectwa te zachęcają spojrzenia prawdzie w oczy, do szukania możliwych sposobów towarzyszenia ludziom, którzy cierpią w życiu zakonnym lub którzy je opuścili i muszą „się odbudować”. Przede wszystkim zaś – dodaje podsekretarz Synodu Biskupów – trzeba szukać sposobów na zapobieganie takim wypaczeniom, pomagając wspólnotom zakonnym w przyjęciu stylu coraz bardziej synodalnego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter