2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończył się 22. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Ocena: 0
439

W niedzielę 25 lipca zakończył się 22. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Tegorocznej akcji przyświecało hasło „W drogę do źródła życia”. Ta coroczna inicjatywa przypomina o potrzebie zachowania bezpieczeństwa na drodze i połączona jest z apelem o wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu potrzebnych do pracy w dalekich krajach. Ważnym punktem obchodów było błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie.

Fot. fb/MIVA Polska

W parafii św. Krzyża w Łapach koło Białegostoku odbyło się uroczyste zakończenie 22. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. Mszy św. w intencji kierowców, podróżujących oraz dobroczyńców MIVA Polska z błogosławieństwem kierowców i poświęceniem pojazdów przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej Janusz Ostrowski.

Po Eucharystii. rozpoczął się Rodzinny Festyn św. Krzysztofa „Razem dla Misji”.

W programie znalazły się m.in. świadectwa misjonarzy, pokazy w namiocie Świat języków z tworzeniem mapy językowej świata, gry edukacyjne, teatrzyk dla dzieci, pokazy robotów i koncerty zespołów dziecięcych. Uczestnicy Festynu mogli też włączyć się w odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego w rozmaitych językach świata.

Jednym z punktów programu było spotkanie z polskimi misjonarzami i przedstawicielami służb mundurowych odpowiedzialnych za nadzór ruchu drogowego.

Festyn cieszył się z dużym zainteresowaniem – przyznał w rozmowie z KAI krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura. Podsumowując Tydzień św. Krzysztofa nie krył satysfakcji z faktu, że w bardzo wielu polskich parafiach odczytywano jego apel o bezpieczeństwo na drodze.

W ogłoszonym kilkanaście dni temu apelu zatytułowanym „Pijani kierowcy wiozą śmierć” duszpasterz podkreślił:

Nie wolno nam się zgodzić na to, by ktokolwiek usiadł za kierownicą po spożyciu alkoholu.

Ks. Midura przypomniał też, że św. Krzysztof, patron podróżujących i kierowców, „wzywa nas do rachunku sumienia – jakimi jesteśmy ludźmi, jako użytkownicy dróg?”.

Niech to dojdzie do nas: 'pijani kierowcy wiozą śmierć', bo około 10 procent wypadków śmiertelnych, według statystyk policyjnych, powodują właśnie pijani kierowcy!

– podkreśla w apelu ks. Midura.

Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa ma także wymiar misyjny. Jest organizowany przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, zajmujące się pomocą misjonarzom w zdobywaniu środków transportu, a odbywa się pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur zaapelował do wszystkich użytkowników dróg o włączenie się w akcję „1 grosz za 1 kilometr”. Jest to wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel. Akcja stanowi apel do kierowców, by podziękowali za szczęśliwe przejechane kilometry, a w ramach podziękowania wsparli finansowo zakup pojazdów misyjnych.

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, organizacji kościelnej koordynującej pomoc dla polskich misjonarzy w zakupie środków transportu, poinformował m.in. o ubiegłorocznej akcji wsparcia. MIVA Polska zrealizowała 78 projektów na 137 różnych pojazdów w 26 krajach świata. Łączna suma przekazanej w 2020 r. pomocy od MIVA Polska na pojazdy misyjne wyniosła 3 mln 711 tys. 370 zł. Zakupione zostały 52 samochody, 2 ambulanse, 4 busy, 24 motocykle, 51 rowerów dla katechistów, 2 traktory i 1 koń z wozem.

Z danych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2020 r. było aż 23 540 wypadków drogowych (średnio 65 dziennie), w wyniku których 2491 osób zginęło a 26 463 osoby zostały ranne. 90 proc. z tych wypadków wydarzyło się z winy kierujących. Tylko od początku wakacji (1 lipca) na drogach zginęło 135 osób.

W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 proc. Wciąż główną przyczyną wypadków z ofiarami śmiertelnymi jest nadmierna prędkość.

Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział 13 lipca wprowadzenie zmian w prawie drogowym. Mają one zapobiec rosnącej liczbie wypadków drogowych, w tym tych ze skutkiem śmiertelnym i po alkoholu. Chodzi m.in. o nakładanie wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wykroczenia, podwyższenie maksymalnej grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł za wykroczenia drogowe czy podwyższenie mandatu do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h. Ponadto ma chodzić o powiązanie stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC z liczbą punktów karnych oraz popełnionych wykroczeń drogowych.

Przeczytaj także: Pojazdy za kilometry

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter