21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończenie animacji misyjnej w diecezji warszawsko-praskiej

Ocena: 0
762

– Bądźmy ludźmi autentycznej wiary, którzy zaniosą innym światło, którym jest Chrystus – zaapelował bp Marek Solarczyk. Uroczystą Mszą świętą w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach zakończyła się animacja misyjna diecezji warszawsko-praskiej.

2015-10-26 12:30
mag / Warszawa (KAI), mz

W ciągu czterech lat objęła swym zasięgiem wszystkie parafie i szkoły na terenie diecezji. Poprzez konferencje i świadectwa misjonarze z Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego Prowincji Chrystusa Króla przybliżali wiernym rzeczywistość Kościoła powszechnego, zwłaszcza tego w Afryce.

W czasie liturgii bp Solarczyk przypomniał, że dzieło misyjne Kościoła wpisane jest we wspólnotę wiary. – Bóg nie segreguje ludzi na lepszych i gorszych. Do strumienia Jego łaski doprowadzany jest każdy bez względu na to gdzie mieszka i z jakiej kultury pochodzi. Aby przyjąć Boży dar wiary potrzeba tylko otwartości i szczerości serca – tłumaczył bp Solarczyk.

Przestrzegł przed zamykaniem i ograniczaniem dzieła misyjnego Kościoła jedynie do aktywności misjonarzy czy obszaru samych terytoriów misyjnych. – Ono dotyczy każdego z nas teraz i tutaj – w tej przestrzeni życiowej, w której przyszło nam funkcjonować. Na mocy chrztu świętego jesteśmy wezwani do dzielenia się tajemnicą Boga w świecie, który nas otacza – podkreślił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Zwrócił uwagę, że jednym z podstawowych warunków niesienia Dobrej Nowiny innym jest przyjęcie najpierw Bożej obecności w swoim osobistym życiu. – Kiedy ktoś staje się świadkiem Boga, wówczas jest on swoistą prowokacją dla tych, pośród których żyje czy posługuje, zmuszającą ich do refleksji nad istotą ludzkiego życia, nad sensem zaangażowania. W ostatecznym rozrachunku pojawia się również pytanie o Boga i Jego miejsce w życiu człowieka – powiedział. Zaapelował przy tym – "Bądźmy tymi którzy niosą Boże światło. Bądźmy ludźmi autentycznej wiary".

Liturgię poprzedził festyn misyjny. W programie znalazł się pokaz motocykli polskich dakarowców, bajki afrykańskie przedstawione przez aktorów oraz stoiska z pamiątkami misyjnymi.

Prowadzona przez diecezję warszawsko-praską misja w Makeni w Sierra Leone istnieje od niespełna pięciu lat. W gronie pierwszych misjonarzy którzy tam wyjechali z posługą znaleźli się: śp. ks. Andrzej Dudzik, ks. Jacek Turek oraz misjonarka świecka Katarzyna Wróblewska. Obecnie pracuje tam ks. Jacek Pielak i ks. Robert Gut. W październiku ma dołączyć do nich ks. Krzysztof Szczepanik.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły