29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zadania Kościoła

Ocena: 0
4687

– Kościół w Polsce musi się zdobywać na coraz więcej. Szczególnie my, kapłani, musimy więcej dawać z siebie – mówi abp Józef Michalik

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z abp. Józefem Michalikiem rozmawia ks. Henryk Zieliński

 

Jak Ksiądz Arcybiskup definiuje najważniejsze zadania Kościoła w dzisiejszej rzeczywistości?

Kościół musi zawsze odwoływać się do Pana Boga. Historię Kościoła w Polsce i na świecie piszą ludzie, ale Panem historii jest Bóg. O tym nie wolno zapominać. Jeśli zabraknie odniesienia do Boga i do nadprzyrodzoności, to w życiu osób i społeczeństw nie będzie wartości niepodważalnych. Dzisiaj tak właśnie zaczyna być. Przekreśla się prawo Boże i prawo natury – to jest dramat. Żadne prawa, które nie są zgodne z prawem Bożym, nie są w sumieniu obowiązujące. Jeśli nakłania się ludzi do zachowań sprzecznych z sumieniem, oznacza to wpisywanie konfliktów w sumienie i w działanie ludzkie. Coś takiego musi się źle skończyć. Trzeba się jednak strzec, żeby wiary ani moralności nie uprawiać aktami prawnymi czy deklaracjami politycznymi. O religii świadczy się życiem zgodnym z wiarą i praktycznym odnoszeniem się do Boga. W obchodzonym roku fatimskim przypominamy sobie orędzie Matki Bożej, z którego wynika, że wpływ na dzieje ludzkości ma nie tylko postępowanie człowieka, ale nade wszystko Bóg.

 

Mówi Ksiądz Arcybiskup, żeby nie uprawiać religii i moralności aktami prawnymi ani politycznymi, ale czy nie mamy oczekiwać od polityków przełożenia ich religijności na życie publiczne i porządek społeczny?

Ależ o to właśnie chodzi, żeby oni nie tylko swoim życiem dawali dobry przykład, lecz także dbali o ustanawianie praw, które nie będą sprzeczne z głosem sumienia formowanego w oparciu o prawo Boże i prawo natury. To prawo jest przecież wpisane w ludzkie serca niezależnie od wiary lub niewiary. Nie powinno się kończyć na deklaracjach, że jakaś partia czy konkretni politycy będą się stosować do moralności chrześcijańskiej. Bo co nam po pustych deklaracjach, jak choćby po deklaracjach w kwestii obrony życia od poczęcia. Politycy, którzy aspirują do tego, aby byli uznawani za wierzących i kierujących się sumieniem, muszą mieć odwagę powiedzenia non possumus. Nie mogą ustanawiać prawa sprzecznego z sumieniem. Chodzi nie tylko o ochronę życia, ale także troskę o biednych, o rodziny wielodzietne, o niepełnosprawnych i innych, którzy potrzebują pomocy.

Nie mogę zrozumieć, dlaczego politycy deklarujący się jako wierzący boją się uszczelnienia przepisów chroniących życie od poczęcia. Wpatrują się przede wszystkim w słupki poparcia. Ale na tym stracą. Człowiek bowiem, jeśli ma być na drodze rozwoju, potrzebuje prawdy, musi sobie uświadomić swoją słabość i swój grzech, aby móc to przezwyciężać. Ostrzeżeniem dla nas niech będzie doświadczenie Kościołów chrześcijańskich, które zaczęły redukować wymagania moralne ze względu na ludzkie słabości. Te Kościoły się dzisiaj wyludniają.

 

Patrząc na Kościół Polsce, widzi Ksiądz Arcybiskup jego rozwój czy zwijanie się?

Wydaje mi się że Kościół w Polsce musi się zdobywać na coraz więcej. Szczególnie my, kapłani, musimy więcej dawać z siebie. Obserwuję reakcje ludzi na obecność religii w szkole. Dobrze, że religia jest w szkole, bo żaden wycinek życia nie może być wyjęty spod wpływów sumienia. Ksiądz czy katecheta jest potrzebny w szkole nie tylko, aby uczyć dzieci, ale żeby szkoła oddychała prawdą opartą na transcendencji i na ostatecznym celu człowieka. Wielkość wynika stąd, że jesteśmy ważni nie tylko dla innych ludzi, ale nade wszystko dla Pana Boga. Tą prawdą musi oddychać całe społeczeństwo.

Aby skutecznie siać ewangeliczne ziarno, potrzebne jest świadectwo kapłańskiej bezinteresowności. Zgodnie z Kodeksem pracy księża muszą być wynagradzani za pracę w szkole, ale trzeba robić wszystko, żebyśmy umieli się tym zarobionym groszem podzielić. Także biskupi muszą mieć większą odwagę stawiać takie wymagania sobie i księżom.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter