24 czerwca
poniedziałek
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Za migrantów i uchodźców

Ocena: 0
144

Dla Pana Boga nie ma obcych. Wszyscy są Jego dziećmi – mówił kard. Kazimierz Nycz w 104. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy podczas uroczystej Mszy Świętej w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Eucharystię koncelebrował bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.

fot. Anna Matlak/Wspólnota Sant?Egidio w Warszawie

– Papież zwraca się do wielkich tego świata, żeby usuwali przyczyny migracji i uchodźstwa. Ale równocześnie każdemu z nas przypomina, że spotkanie z przybyszem jest dla chrześcijanina okazją do spotkania z Chrystusem. To wynika z istoty Ewangelii – powiedział w homilii kard. Nycz.

Metropolita warszawski zauważył, że doświadczenie migracji dotyczy wielu Polaków, którzy byli i są życzliwie przyjmowani w wielu krajach świata. Przypomniał słowa z Księgi Wyjścia: „Nie uciskajcie cudzoziemców, boście sami kiedyś byli cudzoziemcami”. – Ten dzień jest po to, żebyśmy cały rok byli wrażliwi – dodał. – Jest okazją do zastanowienia, w jaki sposób odpowiadamy na problem migracji i uchodźstwa. Jak przyjmujemy ludzi, którzy przyjeżdżają do nas z Południa i ze Wschodu? Czy jesteśmy wobec nich sprawiedliwi? Czy uczciwie płacimy tym migrantom, głównie z Ukrainy, którzy u nas pracują? Czy pomagamy im w integracji z nowym otoczeniem?

Msza Święta sprawowana była według specjalnego formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców dostępnego w Mszale Rzymskim (pozycja 40.). W przygotowanie Eucharystii włączyli się członkowie Wspólnoty Sant’Egidio, zaangażowanej w pomoc ubogim, bezdomnym i uchodźcom. W parafii na Tamce wspólnota prowadzi Szafę Przyjaciół, w której rozdawane są ubrania dla potrzebujących.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Nie bój się, Zachariaszu; twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan.

Dziś w Kościele: poniedziałek XII tydzień zwykły
+ uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Jr 1,4-10 ; Ps Ps 71,1-4a.5-6ab.15ab.17; 1P 1,8-12 ; Łk 1,5-17.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)