6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do Panamy za dwa lata

Ocena: 5
1205

34. Światowe Dni Młodzieży w 2019 r. będą wydarzeniem współtworzonym przez całą Amerykę Centralną – zapowiadają ich organizatorzy z archidiecezji panamskiej.

fot. PAP/EPA/ALEJANDRO BOLIVAR

O spotkaniu, które po raz pierwszy od 1995 r. odbędzie się w terminie letnich wakacji w krajach Ameryki Centralnej, mówią jak o wielkiej nadziei dla lokalnego Kościoła i społeczeństwa. Podkreślają, że w przygotowaniach chcą się wzorować na gościnności i profesjonalnej organizacji ŚDM w Polsce.

 

Data

34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. w stolicy Panamy. Jak powiedział przewodniczący lokalnego komitetu organizacyjnego, abp Jose Domingo Ulloa Mendieta, wybór daty spotkania podyktowany został względami klimatycznymi, ponieważ styczeń jest miesiącem letnim. Ponadto jest to pora sucha, która sprzyja organizacji wydarzeń plenerowych.

Ważnym argumentem przemawiającym za organizacją ŚDM na początku roku kalendarzowego jest także fakt, że od połowy grudnia do Środy Popielcowej uczniowie i studenci w krajach Ameryki Centralnej przebywają na wakacjach. Jak podkreślał w rozmowie z KAI nuncjusz apostolski w Panamie, abp Andrés Carrascosa Coso, dla młodzieży z tej części świata udział w poprzednich piętnastu edycjach ŚDM wiązał się nie tylko z dużymi wydatkami, ale także z koniecznością uzyskania pozwolenia na wyjazd w trakcie zajęć w szkołach i na uczelniach, co w większości przypadków było niemożliwe.

 

Temat

Tematem spotkania, wyznaczonym przez papieża, są słowa Matki Bożej zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Także na lata 2017 i 2018, kiedy ŚDM są obchodzone w Niedzielę Palmową w wymiarze diecezjalnym, papież zaproponował słowa Maryi: „Wielkie rzeczy uczynił Mi Wszechmocny” (Łk 1,49) oraz te, które do Niej się odnosiły: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30).

Jak powiedział KAI koordynator generalny komitetu organizacyjnego ŚDM w Panamie, ks. Romulo Aguilar, okres przygotowań do ŚDM będzie w tym kraju czasem odnawiania maryjnej pobożności, która towarzyszy Panamczykom od początku istnienia wspólnoty Kościoła na kontynencie amerykańskim. Zapowiedział też, że patronka Panamy, Matka Boża Starsza (Santa Maria la Antigua) będzie jedną z głównych postaci spotkania młodych.

 

 

Hymn i logo

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezentującej datę spotkania w Panamie organizatorzy ogłosili także konkurs na hymn i logo ŚDM 2019, który potrwa do 17 lutego, a którego wyniki mają zostać zaprezentowane w marcu. Jak mówił Victor Chang, sekretarz wykonawczy komitetu, konkurs ma charakter lokalny, aby dać utalentowanej młodzieży w Panamie szansę wypromowania się, a także aby w krótkim czasie wyłonić zwycięskie prace. Jak podkreślili organizatorzy, wielu młodych ludzi rozpoczęło już spontanicznie prace nad projektami graficznymi i muzycznymi.

 

Patroni spotkania

Choć nie zapadła jeszcze decyzja o tym, kto będzie oficjalnym patronem Światowych Dni Młodzieży w Panamie, organizatorzy podkreślają, że chcą, aby młodzież ze świata poznała świętych pochodzących z regionu Ameryki Centralnej. – Jesteśmy Kościołem zbudowanym na krwi męczenników – mówił arcybiskup Panamy w rozmowie z KAI. Dodał też, że choć Kościół panamski wciąż czeka na „swoich” świętych, jednym z tych, którzy z pewnością będą towarzyszyli uczestnikom ŚDM, będzie św. Marcin de Porres, którego rodzice byli Panamczykami. Wśród pozostałych przewodników dla młodzieży zgromadzonej na ŚDM wymieniani są m.in. św. Róża z Limy, bł. Oskar Romero i św. Jan Bosco – jeden z najbardziej czczonych świętych w Panamie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter