15 kwietnia
czwartek
Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Wawelu na Wolę

Ocena: 0
1046

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika na warszawskiej Woli w najbliższych dniach uzyska z wawelskiej katedry relikwie patrona parafii. Wspólnota posiada także wyjątkowy obraz Matki Bożej Elekcyjnej.

fot. Maciej Podulka Wola/praca własna/CC BY-SA 3.0/Link

Obraz Matki Bożej Pocieszenia zwanej Elekcyjną towarzyszył szlachcie w wyborach władców podczas wolnych elekcji (o obrazie pisaliśmy szczegółowo w 39/2020 nr. „Idziemy”). – Kult Matki Bożej Elekcyjnej jest bardzo żywy. Posiadamy księgę pamiątkową, w której ludzie wpisują intencje dziękczynno-błagalne, są nawet wpisy obcojęzyczne. W każdą sobotę o godz. 7.30 sprawowana jest Msza św. w intencji ojczyzny – mówi ks. proboszcz Arkadiusz Wójtowicz. W czasie Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku parafia gościła młodzież z Korei Południowej, która modliła się przed obrazem MB Elekcyjnej o zjednoczenie kraju.

Po wielu latach starań parafii udało się pozyskać relikwie patrona św. Stanisława Biskupa I stopnia. Relikwie św. Stanisława zostaną odebrane 10 października z konfesji w katedrze wawelskiej przez ks. proboszcza. Wspólnota parafialna uzyskała zgodę abp. Marka Jędraszewskiego i kustosza relikwii na Wawelu ks. prałata Zdzisława Sochackiego.

 


DUCH PRYMASA

– W parafii wyczuwalna jest duchowa obecność Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który był tu z wizytą kanoniczną 6 i 7 sierpnia 1949 roku. Dokonał rekonsekracji kościoła oraz wielkiego ołtarza, ze względu na to, że w czasie powstania warszawskiego Niemcy zamienili kościół w stajnię – przypomina ks. Wójtowicz.

We wnętrzu kościoła i w jego otoczeniu znajduje się wiele dzieł sztuki. Bardzo ciekawa jest figura Matki Bożej z piaskowca tuż za bramą kościelną, na której widnieje napis „Matko Boża Pocieszycielko strapionych, módl się za nami”. Jest ona darem ofiarowanym w 1860 roku przez małżonków Safarzyńskich. Wart uwagi jest także ołtarz św. Antoniego Padewskiego z figurą wyrzeźbioną przez Jana Radwana. W lewej nawie wzrok przyciąga ołtarz św. Teresy wykonany z marmuru. Nad mensą ołtarzową znajduje się fresk przedstawiający św. Teresę, autorstwa Edwardy Przeorskiej. Po obu stronach ołtarza ta sama autorka stworzyła w latach 1941-1942 freski „Dobry Pasterz”, „Powszechny Pokój”, „Nawrócenie heretyka”, „Kazanie św. Antoniego do ryb”.

W parafii działa wiele grup modlitewnych: Rycerstwo Niepokalanej, Akcja Katolicka, Żywy Różaniec, a także Ruch Rodzin Nazaretańskich, który organizuje pielgrzymki i rekolekcje. Aktywnie włącza się parafialna grupa Caritas.

W parafii funkcjonuje także grupa Maitri, która jest Ruchem Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata. Wspólnota od 1975 roku podejmuje działania w duchu posługi wśród najbardziej potrzebujących, biorąc przykład ze św. Matki Teresy z Kalkuty. Prowadzi adopcję serca w trzech krajach Afryki: Kongu, Rwandzie oraz Kamerunie. Kilkadziesięcioro dzieci, dzięki wspólnocie, miało możliwość ukończenia szkoły podstawowej lub średniej.

– Uczestniczymy także w bardzo ciekawej misji, którą zaproponował kard. Kazimierz Nycz, o nazwie „Most duchowy”. Polega ona na współpracy z polską wspólnotą parafialną w miejscowości Wierszyna, której patronem jest także św. Stanisław Biskup. Parafia znajduje się na Syberii, koło Irkucka, a misją naszej parafii jest wspieranie Polaków modlitewnie i materialnie – tłumaczy ks. Arkadiusz Wójtowicz.

Wolska parafia jest również organem prowadzącym Katolicką Szkołę Podstawową im. ks. Piotra Skargi na ul. Bema 73/75 w Warszawie. Obecnie szkoła ma około 300 uczniów, docelowo ma być 600 osób. W listopadzie bieżącego roku planowane jest poświęcenie nowego skrzydła placówki.

Parafię zamieszkuje ok. 10 tys. mieszkańców, w większości osoby starsze, emeryci mieszkający tu od lat. – Są bardzo ofiarni i życzliwi. Powstają nowe bloki mieszkalne, pojawia się więcej młodych ludzi, dlatego zdecydowaliśmy o organizacji dodatkowo jeszcze jednej Mszy św. w niedzielę i święta o godz.  9.30. Co roku w ostatnią niedzielę października odbywamy, jako wspólnota parafialna, pielgrzymkę dziękczynną na Jasną Górę, zawierzając się Matce Bożej – relacjonuje ks. proboszcz. Szczególnym momentem dla parafii było nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w 2015 roku.

Wśród duszpasterskich inicjatyw parafialnych są: modlitwa o powołania kapłańskie w pierwszy czwartek miesiąca, godzinki do Matki Bożej przed pierwszą Mszą św. niedzielną, koronka do Bożego Miłosierdzia,prowadzona przez parafian, modlitwa brewiarzowa (poranna jutrznia), która została zawieszona w czasie pandemii.

– Chcemy być dostępni dla parafian, dlatego kancelaria działa w różnych, dogodnych dla nich godzinach. W najbliższym czasie chciałbym, żebyśmy wprowadzili praktykę nabożeństwa do św. Rocha, patrona chorych zakaźnie, i intensywniej modlili się za pośrednictwem świętych, aby wspierali nas w inicjatywach duszpasterskich – podkreśla ks. Arkadiusz Wójtowicz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 kwietnia

Czwartek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
«Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 31-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter