18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Powązek na Długą

Ocena: 0
658

Doczesne szczątki abp. Stanisława Galla spoczną 14 marca w krypcie katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

fot. archiwum

„Niech w  naszej wojskowej społeczności, we wspólnocie wiernych Ordynariatu Polowego dzień powtórnego pogrzebu pierwszego Biskupa Polowego będzie okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za kapłańską posługę wojskowych kapelanów, za żołnierską odwagę i wierność, a szczególnie za dar wolnej i niepodległej Ojczyzny” – napisał w liście pasterskim biskup polowy Józef Guzdek.

Abp Stanisław Gall był rodowitym warszawianinem. Urodził się 21 kwietnia 1865 r. w robotniczej rodzinie Gałów (później zmienił nazwisko). Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do seminarium duchownego w stolicy. Jeszcze w trakcie studiów przełożeni, widząc jego uzdolnienia, wysłali go na studia na Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z filozofii. Po powrocie do Polski, 29 czerwca 1887 r., przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił posługę wikariusza kolejno na Służewie oraz w parafii katedralnej św. Jana Chrzciciela. Od 1889 r. związany był z seminarium duchownym w Warszawie, najpierw jako wykładowca filozofii i liturgii, a od 1910 r. rektor.

Należał do grona najbliższych współpracowników i doradców kard. Aleksandra Kakowskiego. Metropolita warszawski powierzał mu ważne misje, ks.Gall był m.in. jego wysłannikiem do Stolicy Apostolskiej, gdy podejmowane były decyzje wobec mariawitów. Więzy te jeszcze wzmocniły się, gdy w lipcu 1918 r. ks. Gall został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. Sakrę przyjął 17 listopada 1918 r.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły