9 grudnia
czwartek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Polski do Włoch na koniu

Ocena: 0
747

Ponad 2300 km wierzchem zdecydowała się pokonać Bożena Skłodowska, która 14 kwietnia wyruszyła na koniu "Zadymce" z Zarąb Kościelnych k. Małkini do Rzymu. Dziś wieczorem, po 10 tygodniach pielgrzymki przez 6 krajów, śladami Matki Bożej Kodeńskiej dotrze do Rzymu.

fot. pixabay.com

Bożena Skłodowska, stomatolog z Zarąb Kościelnych k. Małkini wyruszyła w drogę 14 kwietnia. Przez pierwsze 2 tygodnie pielgrzymowała przez Polskę (548 km). Następnie pokonała trasę przez Słowację (139 km), Węgry (618 km), Chorwację (11 km), Słowenię (300 km) i Włochy (740 km). 25 czerwca, pokonując ponad 2,3 tys. km, dotrze do Rzymu.

Pielgrzymka Skłodowskiej do Rzymu inspirowana jest historią obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, którą znalazła w książce kupionej podczas pielgrzymki konno – rowerowej do Kodnia w 2015 roku. Obraz na początku XVII wieku przywiózł tam właściciel Kodnia – książę Mikołaj Sapieha. Kiedy ciężko chory książę doznał łaski uzdrowienia w Rzymie podczas Mszy św., gdzie modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej Gregoriańskiej chciał, aby obraz pojechał z nim do Polski. Papież nie zgodził się jednak na to, więc Sapieha obraz ukradł. Udało mu się go przywieźć do kraju mimo pościgu, który posłał za nim papież. – Moja pielgrzymka to trasa uciekającego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej – mówi w rozmowie z KAI Skłodowska.

Przygotowania logistyczne do pielgrzymki trwały kilka lat. - Na początku trzeba było wyznaczyć trasę. Wszystkie odcinki pokonałam najpierw samochodem, żeby sprawdzić, czy są tam odpowiednie warunki do jazdy konnej – tłumaczy Skłodowska. Jak dodaje, przygotowanie "Zadymki" do takiej trasy trwało znacznie dłużej. – Konia trzeba przyzwyczaić do takich odległości, czy chociażby do mijających samochodów – mówi. W ramach przygotowań Skłodowska pielgrzymowała więc konno z Zarąb Kościelnych najpierw do Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie (ok. 60 km), później do Kodnia (ok. 170 km) i na Jasną Górę (ok. 400 km). - Byliśmy też w Wilnie u Matki Bożej Ostrobramskiej w Roku Miłosierdzia, gdzie pokonaliśmy również 400 km – dodaje.

Chociaż trasę do Rzymu Skłodowska na koniu pokonuje sama, to towarzyszy jej kierowca z busem, który stanowi wsparcie logistyczne. Często na trasie pielgrzymki pojawiają się również bliscy pątniczki. – Pomagają mi przy rozkładaniu i zwijaniu „obozu”, praniu, czy przygotowaniu obiadu – mówi. Na noclegi pątniczka zatrzymuje się na łąkach, przy lasach, a czasami za zgodą właścicieli na prywatnych posesjach.

W rozmowie z KAI Skłodowska zaznacza, że mimo zmęczenia po ponad dwóch miesiącach podróży, nie miała momentu załamania. – Trasa bywa trudna. Na Węgrzech mogłam dziennie pokonać nawet 40-50 km. Najgorzej jest we Włoszech, wysoka temperatura i odcinki drogi, które muszę pokonywać z mijającymi mnie tirami, czy autobusami dają się we znaki. 5 km lasem, czy łąką to teraz prawdziwa przyjemność. Często jest tak, że wstaję o 2 w nocy, żeby o 3 wyruszyć w drogę. Poranny odcinek pokonuję do godz. 9, a kolejny zaczynam dopiero późnym popołudniem, kiedy miną najgorsze upały – wyjaśnia pątniczka.

Skłodowska wyruszyła w pielgrzymkę w osobistych intencjach oraz intencji ojczyzny. – Ta pielgrzymka to też dobra okazja do modlitwy w setną rocznicę odzyskania niepodległości za naszą ojczyznę i wszystkich, którzy m.in. tu, we Włoszech, oddali za nią swoje życie – mówi. Jak zapowiada, chciałaby w drodze powrotnej odwiedzić wzgórze na Monte Cassino.

Konna pielgrzymka do Rzymu z Zarąb Kościelnych do Wiecznego Miasta dotrze 25 czerwca wieczorem. – Jeśli będzie taka możliwość, to chciałabym wjechać konno na plac św. Piotra – mówi. Do Zarąb Kościelnych Skłodowska wróci już samochodem, z kolei Zadymka do domu będzie podróżowała koniowozem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Juana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter