20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z odpustem w oktawie

Ocena: 0
383

Niewielka parafia Chrystusa Miłosiernego w Zabrańcu w tym roku świętuje jubileusz 40-lecia poświęcenia kościoła. Parafianie budowali swoją świątynię w czynie społecznym i do dziś traktują ją jak swój drugi dom.

fot. Ludmiła Plitta

Parafia położona jest pomiędzy Sulejówkiem a Wołominem. Należą do niej trzy miejscowości: Zabraniec, Trzcinka i Ostrowik. Powstała z powodu utrudnionego dostępu mieszkańców Zabrańca i okolic do kościoła w Okuniewie. Miejscowości te rozdziela poligon. Kiedy trwały ćwiczenia wojskowe, wiodącą przez teren poligonu leśną drogę często zagradzano szlabanami. Na początku lat osiemdziesiątych ówczesny proboszcz z Okuniewa ks. Włodzimierz Skoniecki szukał rozwiązania problemu. Za symboliczną złotówkę otrzymał od rodziny Kruków teren pod budowę kaplicy. Szybko udało się wybudować kościół, który 22 maja 1984 r. poświęcił kard. Józef Glemp. Konsekracja miała miejsce 29 października 1995 r., a dokonał jej ówczesny ordynariusz warszawsko-praski bp Kazimierz Romaniuk.

– Parafianie sami budowali kościół. Można śmiało powiedzieć, że to ich dzieło – podkreśla ks. Wojciech Gawryluk, od 2015 r. proboszcz parafii. – Ksiądz Skoniecki organizował środki finansowe, natomiast prac przy budowie kościoła podejmowali się okoliczni mieszkańcy, angażując się również materialnie.

– Kościół jest dla mnie symbolem pracy rąk ludzkich. Namacalnym staraniem naszych dziadków, babć, rodziców – mówi parafianka Agnieszka Smoderek. – Pamiętam jeszcze z dzieciństwa, na początku lat 90., jak mieszkańcy razem pracowali przy wykończeniówce, budowie ogrodzenia, jedli razem posiłki, rozmawiali. To ich bardzo scalało.

Troska o kościół jest wśród parafian nadal żywa. – Trzeba podkreślić, że większość moich parafian stanowią ludzie ciężkiej pracy fizycznej – mówi ks. Gawryluk. – Są zatrudnieni na budowach, przy układaniu dróg, przy pracach leśnych. Niektórzy pracują w niedziele. I choć w takich okolicznościach ciężko angażować się we wspólnoty parafialne, to na swoich parafian proboszcz zawsze może liczyć.

Parafia liczy zaledwie ośmiuset mieszkańców. Niemal wszystkich, którzy uczestniczą regularnie w jej życiu, proboszcz zna z imienia i nazwiska. – Reagują na każdą prośbę o pomoc – przyznaje ks. Gawryluk. – Wspierają projekty parafialne, które podejmujemy wspólnie od lat. To oni tworzą świąteczne dekoracje, ołtarze na Boże Ciało. Angażują się również w remonty, naprawy oraz w prace porządkowe wewnątrz kościoła i w jego otoczeniu. Troszczą się o przygotowanie świątyni na każdą niedzielę – co tydzień inna rodzina. Towarzyszy temu nieustająca peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, który na dany tydzień jest przyjmowany do domu rodziny i pozwala celebrować wspólną rodzinną modlitwę.

Na terenie parafii, tuż obok kościoła, mieszczą się przedszkole i szkoła podstawowa, w której uczą katechetki: Agnieszka Świstak, Anna Stradowska oraz Izabela Malinowska. Szkoła i parafia wspierają się nawzajem. – Ostatnio dzieci wykonywały palmy wielkanocne, a na Boże Narodzenie przygotowują świąteczne ozdoby. Przygotowują też wystawiane w kościele jasełka – mówi Agnieszka Smoderek, która jest również nauczycielką.

Przy parafii działa koło różańcowe i grupa ministrantów. Raz w miesiącu proboszcz organizuje w niedzielę spowiedź z udziałem kapłanów z innych parafii. – Parafianie często krępują się spowiadać u swojego proboszcza, a w ten sposób mają wybór. Bardzo wiele osób regularnie z tej posługi korzysta – mówi ks. Gawryluk.

Z racji jubileuszu poświęcenia kościoła proboszcz zaprasza w maju tego roku do udziału w parafialnych misjach świętych. Jak mówi, parafia ma to szczęście, że odpust przypada w niedzielę zakończenia oktawy wielkanocnej – w uroczystość Bożego

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter