15 lipca
środa
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Medjugorja na Wielkanoc

Ocena: 4.6
1107

– Medjugorje to już bardzo ważne miejsce na mapie ewangelizacyjnej i żadne formalne ustalenia tego nie zmienią – mówi w rozmowie z "Idziemy" abp Henryk Hoser SAC

fot. ks. Jerzy Gołębiewski/DW-P

 

Z abp. Henrykiem Hoserem SAC rozmawia Monika Odrobińska

 

Na Wielkanoc wraca Ksiądz Arcybiskup z misji w Medjugorju. Jak wygląda tamtejsze duszpasterstwo?

Przybywają tam liczni pielgrzymi z 80 krajów świata. Najwięcej jest wśród nich Polaków i Włochów, ale widać także Niemców, Amerykanów, Australijczyków czy Nowozelandczyków, a nawet mieszkańców Korei Południowej; praktycznie ze wszystkich kontynentów. Przybywają i ludzie starsi, i rodziny z dziećmi, a raz do roku odbywa się festiwal młodych, w którym uczestniczy blisko 50 tys. osób z całego świata.

Duszpasterstwo jest więc tu zróżnicowane, tak samo jak pielgrzymi. Jego najsilniejszym elementem jest spowiedź. W czasie weekendów w 50 konfesjonałach zasiada 50 duchownych, a jeśli trzeba, dostawiane są krzesełka, przy których wierni także się spowiadają. Wszyscy oczekują w kolejkach. Posługują zarówno miejscowi franciszkanie, jak i księża z okolicy oraz kapłani towarzyszący grupom pielgrzymkowym.

Bardzo mocnym elementem duszpasterstwa jest też adoracja Najświętszego Sakramentu i Droga Krzyżowa. Odprawiane są nabożeństwa różańcowe, a w centrum aktów pobożności znajduje się ofiara Mszy Świętej. Msze mają dobre homilie i dobrą oprawę muzyczną. Wśród propozycji duszpasterskich są też doroczne seminaria dla różnych kategorii pielgrzymów: dla małżeństw i rodzin, dla pracowników służby zdrowa i dla księży, ale także dla sierot, dla osób przeżywających trudności, osób uzależnionych, niepełnosprawnych. Intensywne życie duchowe tętni tam przez cały rok.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (602), 16 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 lipca

Środa, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 10,5-7.13-16; Ps 94,5-10.14-15; Mt 11,25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter