11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Loreto na cały świat

Ocena: 0
490

Domek Matki Bożej z Nazaretu od ponad 700 lat odwiedzają rzesze pielgrzymów we włoskim Loreto. To miejsce dużo zawdzięcza także Polakom.

fot. xhz / Sanktuarium Santa Casa w Loreto

W dwunastotysięcznym Loreto, malowniczo położonym w prowincji Ancona, w środkowych Włoszech, nad Adriatykiem znajduje się niezwykła relikwia – ocalona i przeniesiona część mieszkania Świętej Rodziny z Nazaretu. Sanktuarium Świętego Domku odwiedza rocznie około 4 mln gości z całego świata. Domek tworzą trzy ściany z kamienia o wysokości 260-270 cm i powierzchni ok. 30 m². Znajduje się on we wnętrzu XV-wiecznej bazyliki. I wygląda jak ogromna, pięknie rzeźbiona szkatuła – bo ściany zewnętrzne otrzymały obudowę według projektu Bramantego. Jego rzeźby – m.in. Narodzenie Maryi, Zaślubiny Maryi z Józefem, Zwiastowanie i Narodzenie Jezusa – uważa się za arcydzieła włoskiego renesansu. We wnętrzu znajduje się czarna figurka Matki Bożej Loretańskiej. Nie wiadomo, kiedy została tam umieszczona. Pierwowzór spłonął podczas pożaru bazyliki, obecną wykonano na początku XX w.

Badania archeologiczne potwierdziły autentyczność domku z kamienia, stosowanego do budowy w Palestynie. – W Nazarecie możemy odwiedzać Grotę Zwiastowania. Groty były odpowiednie w tamtym klimacie do zamieszkiwania, utrzymywały stałą temperaturę ok. 20 stopni latem i zimą. Do groty dobudowana była część, która ją „zamykała”. Zgodnie z tradycją, do groty Świętej Rodziny także, co możemy zobaczyć obecnie w Loreto – mówi prof. Barbara Strzałkowska z UKSW, biblistka i przewodnik po Ziemi Świętej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (738), 8 grudnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 grudnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 grudnia

Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie NMP Loretańskiej
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 40, 1-11; Ps 96; Mt 18, 12-14
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -