29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Loreto na cały świat

Ocena: 0
4172

Domek Matki Bożej z Nazaretu od ponad 700 lat odwiedzają rzesze pielgrzymów we włoskim Loreto. To miejsce dużo zawdzięcza także Polakom.

fot. xhz / Sanktuarium Santa Casa w Loreto

W dwunastotysięcznym Loreto, malowniczo położonym w prowincji Ancona, w środkowych Włoszech, nad Adriatykiem znajduje się niezwykła relikwia – ocalona i przeniesiona część mieszkania Świętej Rodziny z Nazaretu. Sanktuarium Świętego Domku odwiedza rocznie około 4 mln gości z całego świata. Domek tworzą trzy ściany z kamienia o wysokości 260-270 cm i powierzchni ok. 30 m². Znajduje się on we wnętrzu XV-wiecznej bazyliki. I wygląda jak ogromna, pięknie rzeźbiona szkatuła – bo ściany zewnętrzne otrzymały obudowę według projektu Bramantego. Jego rzeźby – m.in. Narodzenie Maryi, Zaślubiny Maryi z Józefem, Zwiastowanie i Narodzenie Jezusa – uważa się za arcydzieła włoskiego renesansu. We wnętrzu znajduje się czarna figurka Matki Bożej Loretańskiej. Nie wiadomo, kiedy została tam umieszczona. Pierwowzór spłonął podczas pożaru bazyliki, obecną wykonano na początku XX w.

Badania archeologiczne potwierdziły autentyczność domku z kamienia, stosowanego do budowy w Palestynie. – W Nazarecie możemy odwiedzać Grotę Zwiastowania. Groty były odpowiednie w tamtym klimacie do zamieszkiwania, utrzymywały stałą temperaturę ok. 20 stopni latem i zimą. Do groty dobudowana była część, która ją „zamykała”. Zgodnie z tradycją, do groty Świętej Rodziny także, co możemy zobaczyć obecnie w Loreto – mówi prof. Barbara Strzałkowska z UKSW, biblistka i przewodnik po Ziemi Świętej.

 


ANIELSKA INTERWENCJA?

Jak relikwia znalazła się na włoskiej ziemi? Do 1291 r. domek Matki Bożej znajdował się w Nazarecie, we wnętrzu Bazyliki Zwiastowania. – Kiedy krzyżowcy byli wypierani z Palestyny przez sułtana Bajbarsa, zabierali ze sobą pamiątki związane z chrześcijaństwem – wyjaśnia prof. Strzałkowska. – Tradycja mówi, że elementy domu – dobudowaną część groty – po rozebraniu przewieźli najpierw na teren dzisiejszej Chorwacji, nieopodal Rijeki. Nicefor Angel miał potem podarować kamienie z domu w posagu swojej córce Ithamar, wychodzącej za mąż za syna Karola II, króla Neapolu. Młoda para przekazała ten dar ówczesnemu papieżowi. Na wzgórzach porośniętych drzewami laurowymi, od których wzięła się nazwa Loreto, z owych kamieni w 1294 r. postawiono domek. I tak narodziła się legenda o cudownym ocaleniu domku i przeniesieniu go drogą powietrzną przez aniołów – to nawiązanie do nazwiska Angel – podtrzymywana przez franciszkanów. Stąd prośba środowisk lotniczych, by Matka Boża Loretańska została ich patronką – co ustanowił w 1920 r. Benedykt XV.

W 1468 r. na polecenie ówczesnego biskupa rozpoczęto budowę świątyni, w której centrum znalazł się Święty Domek. W 1587 r. budowa dobiegła końca, ale prace wykończeniowe trwały jeszcze prawie pół wieku. W 1507 r. sanktuarium zostało podporządkowane bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. W kolejnych wiekach świątynię podniesiono do rangi bazyliki, a miejsce ustanowiono Sanktuarium Santa Casa – Świętego Domku.

O sławie sanktuarium świadczą kopie domku loretańskiego w różnych krajach i miastach, m.in. w czeskiej Pradze czy Santa Fe w Nowym Meksyku. W Polsce jest kilka takich miejsc. Najstarszy Domek Loretański powstał w latach 1634-1638 w Gołębiu, koło Puław. W 1640 r. budowę Domku Loretańskiego na Pradze w Warszawie rozpoczęli bernardyni. Za sprawą łaskami słynącej figury Matki Bożej sanktuarium stało się celem pielgrzymek. Domek, splądrowany w czasie potopu szwedzkiego, nie odzyskał dawnej świetności, reszty zniszczenia dokonał gen. Suworow podczas rzezi Pragi. Do Loreto nawiązuje też sanktuarium koło Wyszkowa, w diecezji warszawsko-praskiej. W 1928 r. ks. Ignacy Kłopotowski, błogosławiony założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek, sprowadził tutaj siostry. Miejsce przyjęło nazwę Loretto, a w kaplicy znalazła się figura Matki Bożej Loretańskiej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter