19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z doświadczeń amerykańskich

Ocena: 5
128

Amerykańskie doświadczenia w kwestii walki z pedofilią mogą być dla nas bardzo pouczające.

fot. Marcin Mazur / BP KEP

Doświadczenia te można streścić w jednym zdaniu: im szybciej i im dogłębniej, tym lepiej. Niestety, w USA praktyka była dokładnie odwrotna: przez lata ociągano się z jasnym i zdecydowanym postawieniem sprawy, skutkiem czego amerykański Kościół przeżył chińską torturę. To znaczy, że szczegóły „kapały” stopniowo, a tymczasem wyrosło całe pokolenie młodych Amerykanów, którym katolicyzm kojarzy się nade wszystko z pedofilią.

Niezwłoczne i dogłębne uporanie się z tym wyzwaniem jest zarówno słuszne, jak i leży w interesie Kościoła, ponieważ na dłuższą metę niczego ukryć się nie da. Na to wskazują amerykańskie doświadczenia – i nie można już nie brać ich pod uwagę.


Po pierwsze: zadośćuczynić

Ponad wszystko jednak należy bez zwłoki zadośćuczynić ofiarom za poniesione krzywdy. W USA było to zadanie stosunkowo proste, co nie znaczy bezbolesne. W Stanach Zjednoczonych panuje kult pieniądza i wypłacanie odszkodowań było postrzegane zarówno przez ofiary, jak i przez szeroką publiczność, za właściwe i wystarczające. W Polsce natomiast sprawa ta może być bardziej złożona.

Cały skandal ma korzenie w latach 50., ale na nagłówki gazet trafił w końcu lat 90., gdy prasa zaczęła ujawniać przypadki przenoszenia księży pedofilów z jednej parafii do drugiej. Ponieważ USA jest krajem o wielkich tradycjach merkantylnych, początkowo sprawę załatwiano, płacąc ofiarom słone odszkodowania. Pierwszy taki wielki przypadek miał miejsce w Dallas w stanie Teksas, gdzie w 1998 r. archidiecezja wypłaciła prawie 31 mln dolarów dwunastu ofiarom jednego księdza pedofila. Niemniej światowy rozgłos przyniosła dopiero sytuacja w archidiecezji bostońskiej. W kwietniu 2002 r. ważna lokalna gazeta „Boston Globe” wydrukowała serię artykułów opisujących zamiatanie pod dywan przez kard. Bernarda F. Lawa licznych spraw księży pedofilów. Rzecz nabrała takiego rozgłosu, że w grudniu tego samego roku kardynał podał się do dymisji, którą Jan Paweł II przyjął.

Wypada nadmienić, że gdyby nie błędne podejście do walki z przypadkami molestowania nieletnich, kard. Law zapewne przeszedłby do historii jako jedna z jaśniejszych postaci swej epoki. Był on jednym z inicjatorów opracowania Katechizmu Kościoła Katolickiego, przedsięwzięcia ze wszech miar pożytecznego, i wyznawał poglądy całkowicie zgodne z nauczaniem Kościoła, co w owych czasach w USA nie było normą.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (713), 16 czerwca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)