29 stycznia
sobota
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XIV Święto Dziękczynienia

Ocena: 5
503

6 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się kolejne XIV już Święto Dziękczynienia pod hasłem: „Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych”. Najważniejszymi punktami będą Msze święte dziękczynne i "wirtualna pielgrzymka".

Fot. Radek Molenda/idziemy.pl

Od 2008 roku w pierwszą niedzielę czerwca obchodzone jest z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza Święto Dziękczynienia. Rygory sanitarne spowodowały, że w tym roku zamiast tradycyjnej pielgrzymki z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, będzie transmitowana w łączności z wiernymi „Wirtualna pielgrzymka z Różańcem świętych – nie jesteś sam”, której transmisja rozpocznie się o godz. 8.00.

Msze dziękczynne i “Barka” o 21:37

Najważniejszymi punktami tegorocznego święta będą dziękczynne Eucharystie. Pierwszą z nich o godzinie 9.00 odprawi biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski (transmisja w Polsat News). Drugą, w południe, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz (transmisja w TVP3).

Po wieczornej Mszy św. nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu. Uroczystości zakończą się tradycyjnie o godzinie 21.37 odśpiewaniem „Barki”, pieśni tak bardzo lubianej przez św. Jana Pawła II.

To kontynuacja tradycji historycznych

Obchodzone w całej Polsce Święto Dziękczynienia jest kontynuacją inicjatyw podjętych w czasie Sejmu Czteroletniego lat 1788-1792, który w czasie obrad postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Tym darem miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności, jednak plany jej wzniesienia pokrzyżował III rozbiór Polski, a później II wojna światowa.

Obecna świątynia zaczęła powstawać z inicjatywy prymasa Józefa Glempa w 1989 roku, a pierwszą Mszę celebrowano w niej 11 listopada 2016 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Sobota, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter