25 października
niedziela
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

10 listopada: XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Ocena: 0
3121

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym organizowany przez Polską Sekcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypada w tym roku na niedzielę 10 listopada. Tematem wiodącym tym razem jest aktualna sytuacja chrześcijan w Sudanie Południowym.

Dane o sytuacji w Sudanie Południowym są wstrząsające. W tym najmłodszym państwie świata, które 9 lipca 2019 r. obchodziło osiem lat swojego istnienia, z ok. 12 mln mieszkańców aż 7 mln głoduje. Niedożywionych jest - jak szacuje UNICEF - niemal milion dzieci poniżej piątego roku życia, a śmierć głodowa grozi 50 tysiącom z nich. Ponad 3,5 miliona mieszkańców tego kraju pozbawionych jest dachu nad głową, dodatkowo 2 miliony z nich błąka się po bezdrożach, ukrywając się przed pewną śmiercią, a 1,5 miliona już opuściło kraj. W samej Ugandzie Sudańczyków jest ponad milion. Dziennie dociera ich tam ponad dwa tysiące. Do grasujących w całym kraju grup paramilitarnych wcielane są dzieci. A śwait milczy!

W Sudanie Południowym trwa nieprzerwanie katastrofa humanitarna. Kraj ten co roku przyjmuje miliardy dolarów pomocy międzynarodowej  (ok. 1,5 mld dolarów rocznie). Szacunkowo Sudan Płd. otrzymał 9,5 mld dolarów pomocy międzynarodowej od czasu ogłoszenia niepodległości.

Eksperci alarmują, że głód i niedożywienie grożą w sumie 45 mln mieszkańców kilkunastu krajów wschodniej Afryki. Powodem jest głównie susza oraz ciepły prąd morski El Nino, który dotknął region po raz drugi w ciągu trzech lat. Trwający kryzys żywnościowy w Afryce jest jednym z najpoważniejszych od lat. Jego skutki mocno odczuwają również mieszakńcy Somalii, Etiopii czy Madagaskaru. Jednak sytuacja w Sudanie Południowym jest najgorsza. Dlatego w zwiazku z przypadającym 10 listopada XI Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym jego organizator, Polska Sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zwraca naszą uwagę na ten kraj.

60,5 proc. mieszkańców Sudanu Południowego to chrześcijanie, z czego niemal 40 proc. to katolicy, a 20,7 proc. stanowią protestanci (anglikanie, baptyści i zielonoświątkowcy). 32,9 proc. to wyznawcy religii plemiennych, 6,2 proc. wyznaje islam. Dodatkowo jest jeszcze 0,5 proc. ateistów i 0,01 proc. Świadków Jehowy.

Sudan Południowy odłączył się terytorialnie od Sudanu w 2011 r. Prezydentem został wtedy Salva Kiir z plemienia Dinka, który do dziś sprawuje tę funkcję. Wewnętrzny konflikt w państwie przybrał na sile w 2013 roku, kiedy miał miejsce nieudany zamach stanu przeprowadzony przez politycznego rywala Salva Kiira - wiceprezydenta Rieka Machara z plemienia Neurów.

Wojna domowa o podłożu głównie etnicznym i plemiennym zabrała ze sobą dziesiątki tysięcy istnień ludzkich. W jej wyniku 4 mln mieszkańców musiało opuścić swoje domy, a kraj pogrążył się w kryzysie. 31 maja 2018 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła projekt rezolucji przedłużającej wcześniejsze sankcje względem Sudanu Południowego. Dodatkowo zagrożono wprowadzeniem embarga na dostawy broni do tego państwa. W tej sytuacji w czerwcu obie strony konfliktu rozpoczęły rozmowy pokojowe. Dokładnie 30 czerwca 2018 roku ogłoszono zawieszenie broni. Następnie 6 lipca w Chartumie podpisano rozejm, na mocy którego skonfliktowane wojska rządowe i rebelianckie zostały wycofane z obszarów miejskich. Rozejm został jednak szybko zerwany. Do podpisania porozumienia pokojowego ostatecznie doszło we wrześniu.

Konflikt wewnętrzny w Sudanie Południowym, który zakończył się teoretycznie 12 września 2018 r., nie tylko pociągnął za sobą wiele ofiar śmiertelnych, ale również odbił się na psychice dzieci. Większość byłych bojowników ma obecnie od piętnastu do dziewiętnastu lat. Jedną trzecią tej grupy stanowią dziewczynki. Większość z nich nie zaciągnęła się dobrowolnie, ale została uprowadzona w drodze do szkoły lub pracy i przymusowo wcielona do grup paramilitarnych. Wiele dzieci przyznaje, że brało bezpośredni udział w walkach. U około 35 proc. zdiagnozowano zespół stresu pourazowego. Poważną chorobą bardzo często dotykającą dzieci-żołnierzy jest też depresja. W kwietniu 2019 r. papież Franciszek spotkał się z przywódcami Sudanu Południowego, aby prosić ich o trwały pokój. „Pamiętajcie, że wraz z wojną traci się wszystko” - mówił Franciszek i dodał: „…z serca pragnę, aby zakończyły się działania wojenne i by rozejm był szanowany".

W Sudanie Południowym jest jedna metropolia, którą stanowi jedna archidiecezja (Dżuba) z 6 diecezjami.

Plan obchodów XI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym

03 Listopada, Niedziela, godz. 09:05  Warszawa - Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża (audycja Polskie Radio, Program I)
08 Listopada, Piątek, godz. 10:30 Warszawa - Konferencja Prasowa w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6;
08 Listopada, Piątek, godz. 18:30 Toruń - udział w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam
09 listopada, Sobota, godz. 21:00, Częstochowa - Apel Jasnogórski
10 listopada, Niedziela, godz. 7:00, Kraków – Łagiewniki - Msza święta transmitowana w TVP1

Gościem specjalnym obchodów będzie bp Stephen Nyodho Ador Majwok, biskup diecezji Malakal w Sudanie Południowym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4, 32 – 5, 8; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 13, 10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter